فراخوان جایزه ساختمان سال ایران 1398


#ساختمان_سال_ایران

جایزه‌ی ساختمان سال ایران، ضمن پاسداشت و احترام به دیگر جوایز و نشان‌های فرهنگ محورِ معماری در این سرزمین، حرکتی است جهت افزایش و ترویج و تعمیق عقلانیت در معماری معاصر ایران. این جایزه به بهترین ساختمانی که در جهت توسعه‌ی لبه‌ی معماری همراه با حفظ منافع ملی در ایران اقدام ورزیده باشد تعلق خواهد گرفت. ایده‌ی آغازین و اجرای این جایزه بصورت کامل بر عهده‌ی هنرمعماری است، هرچند در این راه ما خود را مدیون جامعه‌ی خردمندان معماری این کشور می‌دانیم. فراخوان ذیل شرح سومین دوره‌ی جایزه‌ی ساختمان سال ایران است.

مبلمان گالستیان بیش از 100 سال قدمت دارد. برای دومین سال متوالی این برند حامی جایزه ساختمان سال ایران است.

مبلمان گالستیان همزمان با حمایت از برگزاری رویداد، از چاپ کتاب زندگی و اثار رستم وسکانیان، معمار شهیر ارمنی حمایت نموده است. این کتاب همزمان با جشن انتخاب ساختمان سال ایران در 1398 رونمایی گردید.

گالستیان توانست در اقدامی تاریخی، جشن اختتامیه و معرفی ساختمان سال ایران در 1397 را در باشگاه آرارات، اثر رستم وسکانیان برگزار نماید. جاییکه بازدید از آن آرزوی بسیاری از معماران ایرانی بود. در همین روز و قبل از آغاز رسمی برنامه، تورهایی از مهمانان به بازدید از این اثر شاخص با راهنمایی کارشناسان مجموعه و گالستیان پرداختند.

ساختمان سال ایران در سال 1398 باید اثری باشد معمارانه که حایز حداکثر شرایط ذیل باشد:

 • جریان‌ساز در سپهر معماری ایران
 • دارای دیدگاه انتقادی و بینش معقول نسبت به شرایط کنونی
 • توسعه‌ی لبه‌ی معماری و مفاهیم هنری
 • الهام بخش بودن برای نسل کنونی و نماد معتبر برای آیندگان
 • عدم تخریب پایداری زیست محیطی، اجتماعی و اقتصادی
 • توجه سخاوتمندانه به عرصه‌ی عمومی یا محیط پیرامونی
 • استفاده‌ی منطقی از مصالح و دقت در طراحی جزئیات
 • ارتقای کیفیت معماری و اجرای آن
 • توجه به وضعیت اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی کشور و تلاش در جهت رفع آن توسط معماری
 • توجه به انسان، دریافت‌های حسی او و نقش علوم اعصاب در معماری

کلیه‌ی پروژه‌های معماری کشور به جز مرمت، شهرسازی، طراحی داخلی و بازسازی که از سال 1383 به این سو اجرای آنها به پایان رسیده باشد، فارغ از عملکرد و متراژ می‌توانند کاندیدای دریافت نشان ساختمان سال ایران در سال 1398 شوند. اینکه پروژه توسط مهندسین مشاور، شرکت، استودیوها یا معماران انفرادی طراحی شده باشد، یا قبلاً حائز جوایزی در دیگر رقابت‌ها شده باشد، ملاک و محدودیت نیست. اینکه آثار قبلاً در فضای رسانه‌ای کشور مطرح شده باشند نیز ملاک نیست. تنها و تنها باید این آثار قبلاً در دوره‌های پیشین جایزه‌ی ساختمان سال ایران حضور پیدا نکرده باشند.

پس از ارسال آثار به جایزه حسب روش اعلام شده در ادامه، داوری به شکل زیر آغاز خواهد شد:

مرحله اول: بررسی اسناد ارسالی توسط هنرمعماری جهت رعایت قوانین جایزه

ورود به جایزه ساختمان سال ایران مستلزم پرداخت وجه است. تنها آثار عام المنفعه و خیریه و یا ساخته شده در مناطق محروم از پرداخت وجه بصورت صد در صدی معاف هستند. دبیرخانه‌ی جایزه در این مرحله پی دی اف معرفی پروژه و کد 5رقمی واریز وجه را کنترل می‌نماید. در این مرحله، صرفاً کنترل اسناد، بررسی خطاهای سهوی و مسائل مربوط به ناآشنایی شرکت کنندگان با قوانین جایزه با همکاری هنرمعماری در حد امکان مرتفع می‌گردد. در شیتهای آثار باید تمام تصاویر، نمودارها و توضیحات درج شده باشند و هیچ مطلبی جدا از این مکانیسم بررسی نخواهد شد. از ارسال مبانی نظری پروژه در قالب یک فایل جدا، خصوصاً یک برگه آ4 خودداری فرمایید. همه‌ی اطلاعات باید در همان 4 شیت درج شده باشند. گرافیک شیت‌ها آزاد است. پی دی اف مذکور کافیست حداکثر باید 8 مگابایت باشد. همراه شیتها یک عکس با فرمت jpeg دقیقا در ابعاد 1000 در 1000 پیکسل نیز باید آپلود شود

مرحله دوم: داوری دوم، اعلام لیست کوتاه( shortlist buildings ) و دعوت به جلسه‌ی دفاع حضوری

مرحله سوم: توضیح آثار توسط معماران در جلسه‌ی مصاحبه‌ی حضوری با داوران و انتخاب آثار فینالیست(منتخبین بازدید)

مرحله چهارم: بازدید حضوری داوران از آثار فینالیست و تعامل با کاربر، کارفرما، بهره بردار همراه با حضور معمار جهت انتخاب ساختمان سال ایران

مرحله پنجم: تشکیل آخرین جلسه داوری و انتخاب برنده(winner:building of the year) + نگارش بیانیه‌ی جایزه

دبیر جایزه‌ی ساختمان سال ایران

شهریار خانی زاد (مدیر عامل مؤسسه‌ی هنرمعماری، سردبیر فصلنامه‌ی هنرمعماری و مدیرمسئول انتشارات هنرمعماری)

قائم مقام جایزه‌ی ساختمان سال ایران

سارا رحیمی

دبیر اجرائی جایزه

علیرضا عظیمی حسن آبادی (پژوهشگر دکترای معماری و مدیر واحد تحقیق و توسعه‌ی مؤسسه‌ی هنرمعماری)

مشاور علمی جایزه

محسن اکبرزاده (دکترای معماری، معمار حرفه‌ای و منتقد معماری)

دبیر هماهنگی جلسات دفاع و بازدید

الهه مایانی

دبیر هماهنگی اطلاعات آثار

رکسانا خانی زاد

داوران (Grand Jury) به ترتیب الفبا

 • سهراب رفعت ( کارشناس ارشد معماری، معمار حرفه‌ای و برنده‌ی چندین جایزه‌ی ملی و بین المللی معماری)
 • شورش عابد (کارشناس ارشد معماری، معمار سال ایران در 1397، برنده‌ی جایزه‌ی ساختمان سال ایران در 1397 با “پروژه‌ی مکعب آبی“)
 • مجید فتوره‌چیانی (معمار حرفه‌ای و طراح صنعتی، برنده جایزه‌ی ساختمان سال ایران در 1396 با “پروژه‌ی چند عملکردی خانه‌ی کبوتر“)
 • حمید فتوره‌چیانی (معمار حرفه‌ای و طراح صنعتی، برنده جایزه‌ی ساختمان سال ایران در 1396 با “پروژه‌ی چند عملکردی خانه‌ی کبوتر“)
 • علیرضا مشهدی میرزا (کارشناس ارشد معماری، معمار حرفه‌ای و برنده‌ی چندین جایزه‌ی ملی و بین المللی)

کارشناس سازه و اجراء

روزبه رادبه

کارشناس تأسیسات

محمود تفکر

کارشناس ایمنی و آتش نشانی

علی طهرانچی

 • این جایزه تنها به ساختمان‌هایی تعلق می‌گیرد که در گستره‌ی سرزمینی ایران و توسط معماران ایرانی ساخته شده باشد. تشکیل تیم مشترک با دفاتر خارج از ایران بلامانع است.
 • این جایزه تنها به ساختمان‌هایی تعلق می‌گیرد که ساخت آنها به اتمام رسیده باشد و کارهای در حد طراحی و یا نیمه‌تمام، داوری نخواهند شد.
 • هر پروژه‌ای که جهت حضور در جایزه می‌بایست مبلغ یک میلیون تومان پرداخت نماید.
 • ارسال مدارک آثار و فرم ثبت نام تکمیل شده بصورت دیجیتال است. لطفاً از ارسال شیت یا فوم برد یا تخته شاسی خودداری فرمایید.
 • شرکت آثاری که معمار تنها یک جزء آن را طراحی کرده باشد(مثلاً نما) در این جایزه مجاز نمی‌باشد.
 • شرکت پروژه‌های صرفاً طراحی داخلی و مرمتی و طراحی شهری در جایزه مجاز نمی‌باشد.
 • الزام و محدودیتی در معرفی، کسب رتبه و جایزه، نشر و نقد پروژه‌ها پیش از این جایزه در دیگر نشریات و مسابقات معماری وجود ندارد.
 • آثار ارسال شده باید در بازه‌ی زمانی بین اول فرورودین 1383 تا پایان اسفند 1398 فرایند اجرا را به پایان برده و یا در حال تحویل پروژه به کارفرما باشند یا شده باشند. ناگفته پیداست که آثاری که هنوز تا تحویل نهایی راه زیادی را در پیش داشته باشند، توسط کمیته‌ی انتخابی و یا پس از بازدید میدانی حذف خواهند شد. اتمام یک بخش یا تنها یک واحد از کل ساختمان، دلالتی بر اتمام پروژه ندارد و می‌بایست تحویل صد‌درصدی انجام شده باشد.
 • سال و زمان آغاز طراحی آثار ملاک نیست و تنها زمان اتمام آن می‌بایست در سال 1398 باشد.
 • امکان بازدید از تمامی بخش‌ها و واحدهای بنا برای اعضای گروه و داوران می‌بایست مهیا باشد.
 • عمومی، مسکونی آپارتمانی، ویلایی، مقیاس بزرگ یا کوچک آثار ملاک نیست و همگی ساختمان‌ها و عملکردها حق شرکت دارند.
 • تنها حضور معمار اصلی و یک نفر همراه در جلسه‌ی دفاع مجاز است.
 • نکته‌: شرکت‌کنندگان محترم در صورت انصراف تا ۴۸ ساعت پس از واریز وجوه خود،می‌توانند مبلغ واریزی خود را پس بگیرند. پس از ۴۸ ساعت امکان بازپرداخت وجوه برای هنرمعماری امکان‌پذیر نیست.
 • اطلاع رسانی و بهره برداری از عناوین کسب شده در این جایزه برای معماران و رسانه‌ها هیچ محدودیتی ندارد و کلیه‌ی حقوق اطلاع رسانی توسط برگزارکننده و حامی او به رسانه‌های محترم و معماران گرامی اهدا شده است.
ساختمان سال

 • ساختمان سال ایران و کلیه‌ی آثار مرحله‌ی دفاع به بعد توسط گروه هنر معماری مورد معرفی رسانه‌ای قرار خواهند گرفت. از جمله چاپ در شماره‌ی 57 فصلنامه‌ی هنر معماری (تابستان 1399) ــ ویژه‌ی ساختمان سال ایران و معرفی در دانشنامه هنرمعماری. این آثار همچنین در فضای مجازی هنرمعماری معرفی و منتشر خواهند شد.
 • برنده‌ی رتبه‌ی نخست این رویداد، ساختمان سال ایران، علاوه بر افتخار معنوی کسب جایزه مفتخر به دریافت نشان ویژه‌ی مسابقه و گواهی امضا شده‌ی داوران خواهد گردید.
 • در صورت تأیید داوران ممکن است تعدادی از فینالیست‌ها نیز تقدیر ویژه و مفتخر به دریافت لوح شوند.

تقدیر از کارفرما و مجری سال

 • در صورت تأیید داوران کارفرمای یک پروژه نیز به جهت درک عمیق از مصائب معماری ایران و کمک به توسعه‌ی لبه‌ی معماری تقدیر و مفتخر به دریافت لوح خواهند شد. همچنین مجری پروژه‌هایی از جمع شرکت کننندگان نیز ممکن است در صورت تأیید داوران مورد تقدیر قرار گیرند و لوح دریافت نمایند.

قدم 1) مراجعه به وب سایت مؤسسه‌ی هنر معماری و مطالعه‌ی کامل و با دقت فراخوان مسابقه

قدم 2) پرداخت هزینه‌ی ورود به مسابقه و دریافت کد سفارش 5 رقمی

قدم3) در همان وبسایت و در ادامه، شرکت کننده‌ی محترم باید فرم آنلاین ثبت نام را تکمیل نماید. او همچنین باید یک پی دی اف که شامل شیت‌های پروژه می‌باشد را در وبسایت بارگذاری نماید. این پی دی اف باید حداکثر 8 مگابایت و شامل 4 شیت معرفی اثر باشد. شیت‌ها ترجیحاً افقی و در قطع 50 در 70 باشند. زبان شیت آزاد اما ترجیحاً فارسی باشد. علاوه بر پی دی اف، یک عکس در ابعاد 1000 در 1000 پیکسل که بهترین نمایش از اثر را دارد نیز باید در محل مربوطه آپلود شود.

قدم4) پس از اتمام ثبت نام آنلاین و بررسی آثار، با منتخبین مرحله‌ی نخست داوری جهت ارسال لوح فشرده‌ی اثر تماس خواهیم گرفت. لوح فشرده شامل همان شیت‌های بارگذاری شده بصورت آنلاین به انضمام عکس‌ها (با فرمت jpeg یا jpg) و نقشه‌های پروژه (با فرمت PDF) با حداکثر کیفیت و مبانی نظری (با فرمت WORD OFFICE) است. کارشناسان هنرمعماری در این مرحله راهنمای شرکت کنندگان گرامی جهت بهترین روش شناسنامه سازی برای معماران، شرکتها و آثارشان طبق استاندارد دانشنامه هنرمعماری خواهند بود.

نکته: همه‌ی اطلاعات بسته به نظر معمار در شیت‌های آپلودی در وبسایت هنرمعماری چیدمان شوند. اینکه کدام اطلاعات و به چه نحو در شیتها درج شوند تا داوران به بهترین شکل اثر را درک نمایند هنرِ معمار است اما به نظر درج اطلاعات ذیل ضروری است:

اسناد فنی شامل پلانها، مقاطع و جزئیات خصوصاً در حالتی که نمایشی تحلیلی و دیاگرام گونه از اقدامات انجام شده دارند به همراه ذکر عنوان فضاها. سایت پلان اثر، بنای موجود اولیه، نقشه‌ی پلان یا تصویری از نمای آن و محیط پیرامونی. کاربری‌های قبلی و ارزشهای مانده در اثر. اشاره‌ای به سازه و تأسیسات و … . ایده‌ها، نوآوری‌ها و محدودیت‌های دخیل در امر طراحی. عکسهایی از کلیات فضایی و جزئیات اجرا شده. مبانی نظری روی همین شیتها درج شود و نه در برگه‌ای جداگانه و در کاغذ آ4. تجربه نشان داده در آن وضعیت اساساٌ مبانی‌های نظری‌ آثار توسط داور خوانده نمی‌شود!

قدم 5) آمادگی برای حضور در جلسه‌ی مصاحبه و ارائه‌ی اثر و در صورت لزوم پاسخگوئی به پرسش‌های داوران(در مرحله‌ی سوم داوری)

قدم 6) آماده‌سازی محیطی و آمادگی جهت حضور همراه داوران در اثر و گفتگو پیرامون پروژه(در مرحله‌ی چهارم داوری)

از همان بدو ثبت نام اولیه و ارسال اثر، یک مشاور یا دبیر اجرائی از طرف هنرمعماری همراه معماران خواهد بود تا پاسخگوی سوألات و ابهامات ایشان، بصورت مداوم و تمام وقت از طریق تلفن موبایل باشد. این فرد مشاور موظف است به کلیه‌ی شرکت کنندگان در نقش تسهیل‌گر و راهنما اطلاعات بدهد. هدف از این امر، کاهش استرس شرکت کنندگان، بستر سازی مناسب، و ارائه‌ی هرچه شفاف‌تر و با کیفیت‌تر از آثار است. باور برگزارکننده این است که ارائه‌ی قوی و صحیح آثار به درک بهتر داوران کمک شایانی خواهد نمود. 

آخرین مهلت واریز وجه و آپلود فایل آثار(Final Entry):   سی اردیبهشت 1399(تمدید به دلیل کرونا و نیاز به تشکیل جلسات دفاع و امکان بازدید از آثار)

بررسی اولیه‌ی آثار:  –

اعلام لیست کاندیداها (Nominated Buildings):   سی و یکم اردیبهشت

اعلام آثار لیست کوتاه (shortlist buildings) ، مدعوین به جلسه دفاع: خرداد 1399

آغاز فرایند مصاحبه و ارائه پروژه توسط معماران به داوران اصلی: خرداد 1399 در تهران

اعلام فینالیستها(Finalist buildings): خرداد 1399

آغاز فرایند بازدید از پروژه‌های فینالیست توسط داوران اصلی: خرداد 1399

تشکیل آخرین جلسه‌ی داوری در دفتر هنرمعماری، بررسی فینالیست‌ها، انتخاب ساختمان سال و نگارش بیانیه: خرداد 1399

اعلام ساختمان سال ایران: خرداد 1399

تهران، خیابان شهید مفتح (شمالی)، پایین‌ تر از خیابان شهیـد مطهری، خیابان زهره، خیابان قابوسنامه، پلاک ۱، طبقه‌ ی همکف، واحد ۶، دفتر مرکزی هنرمعماری

صندوق پستی: ۸۴۹۱ ۱۵۸۷۵  تلفن: ۸۸۳۴۲۹۶۱ -۸۸۳۴۲۹۶۰

وبسایت رسمی برگزارکننده‌ی جایزه:   www.AOA.ir

 برگزارکننده در فضای مجازی:  

برگزارکننده دستان پر مهر و سخاوتمند هر فرد، نهاد، رسانه و مرجع حقیقی و حقوقی‌ای که فکر می‌کند می‌تواند با ابزار و ایده‌های خود، به ارتقای این جایزه کمک کند را به گرمی می‌فشارد. ما همچنین حامی تئوری جریان آزاد و گردش بی‌محدودیت اطلاعات هستیم و از کلیه‌ی خبرنگاران، روزنامه نگاران و محققین استقبال می‌کنیم. ما باور داریم جایزه‌ی ساختمان سال ایران، زیست بومی برای همه‌ی معماران و اندیشه‌های معماری در ایران باید باشد. این مهم نیست که چه میزان زمان در اختیار داریم، مهم این است که چه فرصت‌هایی برای با هم بودن و به پیش رفتن در سر داریم. برای شروع می‌توانید حرف خود را از طریق یک ایمیل ساده به AOAholding@GMAIL.com یا پیام به شماره تلگرام 09393446870 ارسال و به دست ما برسانید.