آجر: همۀ یک کلمه،همۀ یک معماری،همۀ تاریخ یک ملت


هرجا که پنجه در پنجه‌ی زمان انداختیم، آجر آخرین راهکار بود. آنجا که نقش و رنگ باید در هم می‌آمیختند تا اثری ازلی باقی بماند، آجر در دست معمار ایرانی، جادوگر بود. آجر برای معمار ایرانی فقط یک مصالح نبود. بعید می‌دانیم کسی بتواند قلم به دست بگیرد و از معماری ایران بنویسد و آجر را نادیده بگیرد. چه تلاش بیهوده‌ای است که کسی بخواهد همه‌ی آجر را در یک یادداشت، یک کتاب، یا حتی یک رویداد ملی خلاصه کند. آجر ، همه‌ی تاریخ است ، همه‌ی معماری است ، همه‌ی قرن‌ها دغدغه‌ی معماران ایرانی است. آجر نقش ماندگار همه‌ی تمدن «ایران بزرگ باستانی» است. اگرچه این رویداد مزین و متمرکز بر نام «معماری معاصر ایران» است لیکن نتوانستیم این همه تاریخ، عظمت، شکوه، تلاش، خلاقیت، جسارت و نوآوری را نادیده بگیریم و یک سره به حال برسیم. این جایزه با یاد و خاطره‌ی معماران شریف، گمنام و وارسته‌ آغاز به کار می‌نماید، آنانکه معماری ما را قوام بخشیدند. ستارگان گمنام سپهر معماری ایران. گرامی باد یادشان و پر رهرو باد راهشان.


فراخوان جایزه ملی آجر در معماری معاصر ایران


#جایزه_ملی_آجر

انتخاب بهترین آثار معماری آجری ایران در دسته‌های مختلف از طریق داوری دو مرحله‌ای

نظر به نقش تاریخی، تمدن‌ساز و هویتی آجر در معماری ایران، انتظار بر این بود که خیلی زودتر از این ایام، آجر در نظام معماری ایران مورد تقدیر ویژه و توجه علمی و فنی قرار گیرد. لیکن این موضوع چه در بدنه‌ی حاکمیتی معماری(وزارتخانه، سازمان نظام مهندسی، شهرداری‌ها) و چه در بدنه‌ی اجتماعی – صنفی معماران(رسانه‌های چاپی و آنلاین، انجمنها، نهادها و تشکلهای معماری) هیچگاه مورد توجه بنیادین قرار نگرفت. با اینحال معماری معاصر ایران آوردگاه ساخت و نمایش بناهای متعدد آجری صاحب سبک و نظریه است. با درایت معماران پیشکسوت و همت جوانان معمار، آجر در معماری ایران هنوز مصالحی محترم و قابل بررسی است. این رویداد می‌کوشد در حد توان تولید محتوای فنی و نمایش الگوهای معماری محقق شده و نشده به اعتلای فرهنگ معماری آجر کمک نماید.

از این حیث حضور عموم منتقدان، اساتید دانشگاهی، حرفه مندان و دانشجویان مزید امتنان است. 

آیا آجر بهترین پاسخ به نیازهای پروژه بوده است؟

آیا نوع آجر و دیگر مصالح انتخابی صحیح بوده است؟

آیا روش استفاده از آجر صحیح بوده است؟

آیا جزئیات اجرائی صحیح بوده‌اند؟

آیا خلاقیت و ایده پردازی در فرایند حل مسئله طی شده است؟

آیا تعهد اجتماعی و اصول اخلاقی حرفه‌ای (در حد اثر مطرحی) رعایت شده است؟

آیا نوآوری خاصی در پروژه لحاظ شده است؟

آیا اثر در ارتقای فرهنگ معماری با آجر مؤثر بوده است؟

هر اثر می‌تواند در یکی از دسته بندی‌های زیر کاندید شود و آنرا در فرم ثبت نام اعلام نماید:


معماری


ویلایی(در هر متراژ)

آپارتمانی زیر 3000 مترمربع

آپارتمانی بزرگتر از 3000 مترمربع

آثار تجاری ، اداری ، فضای کار و صنعتی (در هر متراژ)

آثار آموزشی ، فرهنگی و ورزشی مذهبی (در هر متراژ)

آثار رستوران، فست فود و کافی شاپ (در هر متراژ)


شهرسازی


طراحی شهری

مبلمان شهری

نماسازی(بازسازی جداره‌ها یا تک بناهای قدیمی یا طراحی برای یک اثر نوساز)


مرمت و بازسازی


مرمت و احیاء آثار تاریخی

ایده و کانسپت


آثار اجرا نشده ، کانسپت و ایده پردازانه


طراحی و دکوراسیون داخلی


طراحی داخلی(فضاهای عمومی)

طراحی داخلی(فضاهای مسکونی)

ابژه و مبلمان داخلی


بخش ویژه


آثار اجرا شده یا نشده یا مطالعات مرتبط با معماری خاک، خاک کوبیده، کاهگل و…

مرحله اول: واریز وجه ورودیه، تکمیل فرم ثبت نام و آپلود اطلاعات مورد نیاز طبق استاندارد جایزه

مرحله دوم: بررسی اسناد ارسالی توسط هنرمعماری و رفع اشکال

مرحله سوم: بررسی فایل آپلود شده از اثر توسط داوران و نمره دهی بصورت انفرادی(داوری سلولی دیجیتالی)

مرحله چهارم: دعوت از فینالیستهای هر دسته و برگزاری جلسه دفاع از آثار

مرحله پنجم: اعلام نتایج در جشن اختتامیه

مرحله ششم: اطلاع رسانی، چاپ اثر در مجله هنرمعماری، نمایه سازی اثر در دانشنامه‌ی هنرمعماری

دبیر جایزه‌

شهریار خانی زاد (مدیر عامل مؤسسه‌ی هنرمعماری، سردبیر فصلنامه‌ی هنرمعماری و مدیرمسئول انتشارات هنرمعماری)

قائم مقام جایزه‌

سارا رحیمی

دبیر اجرائی جایزه

علیرضا عظیمی حسن آبادی (پژوهشگر دکترای معماری و مدیر واحد تحقیق و توسعه‌ی هنرمعماری)

دبیر هماهنگی جلسات دفاع

الهه مایانی

دبیر هماهنگی اطلاعات آثار

رکسانا خانی زاد

گرافیک

مهسا رستم زاده

داوران به ترتیب الفبا


علی اصغرزاده

علی خادم زاده

وحید قبادیان

احسان مالکی

علیرضا مشهدی میرزا

+

داوران علی البدل


مرجان فرضیان

نگار سریع الاطلاق فرد

 • این جایزه تنها به ساختمان‌هایی تعلق می‌گیرد که در گستره‌ی سرزمینی ایران و توسط معماران ایرانی ساخته شده باشد. تشکیل تیم مشترک با دفاتر خارج از ایران بلامانع است.
 • این جایزه تنها به ساختمان‌هایی تعلق می‌گیرد که ساخت آنها به اتمام رسیده باشد و کارهای در حد طراحی و یا نیمه‌تمام(جز در بخش کانسپت)، داوری نخواهند شد.
 • هر پروژه‌ای که جهت حضور در جایزه می‌بایست مبلغ پانصد هزار تومان(نظر به جذب اسپانسر رقم یک میلیون ورودیه کاهش یافته است) پرداخت نماید.
 • ارسال مدارک آثار و فرم ثبت نام تکمیل شده بصورت دیجیتال است. لطفاً از ارسال شیت یا فوم برد یا تخته شاسی خودداری فرمایید.
 • الزام و محدودیتی در معرفی، کسب رتبه و جایزه، نشر و نقد پروژه‌ها پیش از این جایزه در دیگر نشریات و مسابقات معماری وجود ندارد.
 • مشخصات شرکت و طراح تنها در فرم آنلاین ثبت نام درج شود.
 • آثار ارسال شده باید در بازه‌ی زمانی بین اول فرورودین 1383 تا پایان اسفند 1398 فرایند اجرا را به پایان برده و یا در حال تحویل پروژه به کارفرما باشند یا شده باشند.
 • سال و زمان آغاز طراحی آثار ملاک نیست.
 • اطلاعات تکمیلی و دقیق تر جهت چاپ اثار منتخب بعداً تحویل گرفته خواهد شد.
 • تنها حضور معمار اصلی و یک نفر همراه در جلسه‌ی دفاع مجاز است.
 • اطلاع رسانی و بهره برداری از عناوین کسب شده در این جایزه برای معماران و رسانه‌ها هیچ محدودیتی ندارد و کلیه‌ی حقوق اطلاع رسانی توسط برگزارکننده و حامی او به رسانه‌های محترم و معماران گرامی اهدا شده است.

آثار

 • برنده‌ی رتبه‌ی نخست هر دسته، علاوه بر افتخار معنوی کسب جایزه مفتخر به دریافت گواهی امضا شده‌ی داوران خواهد گردید.
 • به آثار برنده در هر دسته یک پلاک با طراحی هنرمعماری جهت نصب در آثار منتخب اهداء می‌گردد که به معرفی اثر و افتخار کسب شده و دست اندرکاران طراحی و ساخت بنا خواهد پرداخت. 
 • برندگان و کلیه‌ی آثار مرحله‌ی دفاع به بعد توسط گروه هنر معماری مورد معرفی رسانه‌ای قرار خواهند گرفت. از جمله چاپ در شماره‌ی 56 فصلنامه‌ی هنر معماری (بهار 1399) – ویژه‌نامه‌ی جایزه‌ی ساختمان سال ایران و جایزه‌ی آجر در معماری ایران.
 • این آثار همچنین در دانشنامه هنرمعماری منتشر خواهند شد. برای معماران و دفاتر آنان نیز صفحه‌ی رزومه‌ی حرفه‌ای ساخته خواهد شد.
 • آثار منتخب همچنین در فضای مجازی هنرمعماری معرفی و منتشر خواهند شد.
 • در صورت تأیید داوران ممکن است تعدادی از فینالیست‌ها نیز تقدیر ویژه و مفتخر به دریافت لوح شوند.

تقدیر از کارفرما و مجری برتر

 • در صورت تأیید داوران کارفرمای یک یا چند اثر نیز به جهت درک عمیق از مصائب معماری ایران و کمک به توسعه‌ی لبه‌ی معماری تقدیر و مفتخر به دریافت لوح خواهند شد. همچنین مجری پروژه‌هایی از جمع شرکت کنندگان نیز ممکن است در صورت تأیید داوران مورد تقدیر قرار گیرند و لوح دریافت نمایند.

قدم 1) مراجعه به وب سایت مؤسسه‌ی هنر معماری و مطالعه‌ی کامل و با دقت فراخوان جایزه

قدم 2) پرداخت هزینه‌ی ورود به مسابقه و دریافت کد سفارش 5 رقمی

قدم3) در همان وبسایت و در ادامه، شرکت کننده‌ی محترم باید فرم آنلاین ثبت نام را تکمیل نماید. او همچنین باید یک پی دی اف که شامل شیت‌های پروژه می‌باشد را در وبسایت بارگذاری نماید. این پی دی اف باید حداکثر 8 مگابایت و شامل 4 شیت معرفی اثر باشد. شیت‌ها ترجیحاً افقی و در قطع 50 در 70 باشند. زبان شیت آزاد اما ترجیحاً فارسی باشد. علاوه بر پی دی اف، یک عکس در ابعاد 1000 در 1000 پیکسل که بهترین نمایش از اثر را دارد نیز باید در محل مربوطه آپلود شود.

نکته: اینکه کدام اطلاعات و به چه نحو در شیتها درج شوند تا داوران به بهترین شکل اثر را درک نمایند هنرِ معمار است اما به نظر درج اطلاعات ذیل ضروری است:

اسناد فنی شامل پلانها، مقاطع و جزئیات خصوصاً در حالتی که نمایشی تحلیلی و دیاگرام گونه از اقدامات انجام شده دارند به همراه ذکر عنوان فضاها. سایت پلان اثر، بنای موجود اولیه، نقشه‌ی پلان یا تصویری از نمای آن و محیط پیرامونی. کاربری‌های قبلی و ارزشهای مانده در اثر. اشاره‌ای به سازه و تأسیسات و … . ایده‌ها، نوآوری‌ها و محدودیت‌های دخیل در امر طراحی. عکسهایی از کلیات فضایی و جزئیات اجرا شده. مبانی نظری روی همین شیتها درج شود و نه در برگه‌ای جداگانه و در کاغذ آ4. تجربه نشان داده در آن وضعیت اساساٌ مبانی‌ نظری‌ آثار توسط داور خوانده نمی‌شود!

قدم4) پس از اتمام ثبت نام آنلاین و بررسی آثار، با منتخبین اولیه جهت ارسال لوح فشرده‌ی اثر تماس خواهیم گرفت. لوح فشرده شامل همان شیت‌های بارگذاری شده بصورت آنلاین به انضمام عکس‌ها (با فرمت jpeg یا jpg) و نقشه‌های پروژه (با فرمت PDF) با حداکثر کیفیت و مبانی نظری (با فرمت WORD OFFICE) است. کارشناسان هنرمعماری در این مرحله راهنمای شرکت کنندگان گرامی جهت بهترین روش شناسنامه سازی برای معماران، شرکتها و آثارشان طبق استاندارد دانشنامه هنرمعماری خواهند بود.

قدم 5) آمادگی برای حضور در جلسه‌ی مصاحبه و ارائه‌ی اثر و در صورت لزوم پاسخگوئی به پرسش‌های داوران(در مرحله‌ی بعدی داوری)

برای پرداخت ورودیه جایزه اینجا را کلیک کنید!


برای آپلود آثار خود اینجا را کلیک کنید!


حضور دانشجویان معماری، شهرسازی و طراحی داخلی کلیه‌ی مقاطع دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی سراسر کشور در تمامی بخشها رایگان است. متقاضیان لطفاً در مرحله‌ی آپلود اثر، کد پنج رقمی پرداخت ورودیه را ۲۲۲۲۲ وارد نمایند.

آخرین مهلت واریز وجه و آپلود فایل آثار(Final Entry): پایان وقت اداری (ساعت ۱۷) روز 20 بهمن 1398(تمدید شد!)

اعلام آثار فینالیست ، مدعوین به جلسه دفاع: 26 بهمن 1398

آغاز فرایند دفاع و ارائه پروژه توسط معماران به داوران: روز 1 اسفند 1398 در تهران

اعلام برندگان: 8 اسفند 1398 در تهران

تهران، خیابان شهید مفتح (شمالی)، پایین‌ تر از خیابان شهیـد مطهری، خیابان زهره، خیابان قابوسنامه، پلاک ۱، طبقه‌ ی همکف، واحد ۶، دفتر مرکزی هنرمعماری

صندوق پستی: ۸۴۹۱ ۱۵۸۷۵  تلفن: ۸۸۳۴۲۹۶۱ -۸۸۳۴۲۹۶۰

وبسایت رسمی برگزارکننده‌ی جایزه:   www.AOA.ir

 برگزارکننده در فضای مجازی: