این بار در پانزدهم اردی بهشت ماه سال نود و نه، گذر دوم پروژه به پایان رسید. گذری که با تجربه‌ای گران از گذر اول از اردی بهشت ماه سال گذشته آغاز و قرار بود تا اسفند ماه با 50 مصاحبه به پایان برسد، و با توجه به شرایط اضطرار ایران و جهان، به دلیل شیوع پدیده کرونا! با به تعویق افتادن 3 مصاحبه در سی ام بهمن ماه به پایان رسید.

گذر اول پروژه که از اسفند ماه سال نود و پنج آغاز شده بود، مسیر سختی را آغاز کرد که به زعم بسیاری، بعید بود به سرانجام برسد. شاید خیلی هم بیراه نبود این شبهه، چرا که برای خود گروه نیز درخوشبینانه‌ترین حالت، رساندن پروژه نه به انتها که حتی به نیمه راه بود! ولی اینگونه نشد. معمار ملی فراتر از یک گروه از افراد فارغ‌التحصیل از یک دانشکده بودند. شاید اگر شخصیت معمار ملی غیر از آنی بود که می‌باید بود، پروژه در حد چند مصاحبه و یک گزارش مختصر بسته می‌شد.

از چهارمین مصاحبه و یک دورهمی معمار ملی در کانون فارغ‌التحصیلان دانشکده، شتاب گروه به یکباره افزایش یافت به گونه‌ای که گذر اول پروژه تا تیر ماه سال نود و هفت و حجم کاری حدود یازده ماه 23 مصاحبه رو در رو و یک دورهمی گروهی با قریب 1400 دقیقه ضبط و گردآوری، حدود 400 سند تاریخ شفاهی دانشکده پایان یافت و در مهر ماه همان سال در مراسم ویژه‌ای رونمایی شد.

تجربه ارزشمندی که از گذر اول به اندوحته گروه اضافه شد آغازگر راهی شد که با تقویت فنی گروه تصویربرداری شامل دو نفر و نیز اضافه شدن یک نفر به گروه تحقیق و مصاحبه، مجموعه‌ای متشکل از هفت نفر به صورت حرفه‌ای‌تر و منسجم‌تر راه خود را در گذر دوم و از اردی بهشت ماه سال نود و هشت  ادامه داد…

فعالیت گروه در دو بخش دانشکده که مانند گذر اول پیرامون فضای و محیط داخلی، ارتباط بین استاد و شاگرد، فضای آتلیه‌ها، سفرهای دانشجویی، فعالیت‌های جنبی دانشکده و … به معرفی دوره‌های اول تا بیستم پرداخت. در کنار آن بخش مروری بر شخصیت اساتید نیز به عنوان فصلی تازه و در جهت تکمیل هر چه بهتر تاریخ شفاهی دانشکده به کار خود ادامه داد. اتفاقاً این بخش نه فقط برای گروه، که برای خود راویان نیز جالب و چالشی جذاب را ایجاد کرد.

هدف و برنامه‌ریزی گروه تحقیق و مصاحبه به گونه‌ای بود که با انجام 50 مصاحبه و اختصاص نیمی از آن به بخش اساتید دانشکده، گذر دوم نیز به پایان برسد… بخشی که در آن علاوه بر مشخصات کلی و ظاهری اساتید، خلق و خو، روش تدریس و نحوه برخورد با دانشجویان به تصویر کشیده شد.

اینبار و جهت صرفه‌جویی در زمان گروه و رسیدن به هدف‌گذاری انجام شده، این گروه بود که به جز چند مورد، میزبان راویان بود.

همراهی معمار ملی در گذر دوم بسیار عالی و این خود انرژی گروه را در رسیدن به هدف دو چندان می‌کرد.

قرار بر این بود که تا 15 اسفند ماه امسال 50 مصاحبه صورت گیرد که به دلیل شیوع ویروس کرونا و به جهت حفظ سلامت گروه و راویان، 4 مصاحبه آخر که از بین آنها یک مصاحبه ویژه تدارک دیده شده بود، لغو و گذر دوم با انجام 47 مصاحبه، 23 مصاحبه در بخش دانشکده و 24 مصاحبه در بخش اساتید، با حدود 3000 دقیقه ضبط مصاحبه و ثبت 600 سند تاریخ شفاهی دانشکده و از همه مهمتر تهیه لیست دانشحویان کلیه دوره‌ها توانست گذر دوم را نیز با موفقیت به سرانجام برساند.

در آینده‌ای نه خیلی دور و نه خیلی نزدیک، تهیه و تدوین کتاب معمار ملی آغاز خواهد شد. کتابی که علاوه بر ارائه اسامی کلیه فارغ‌التحصیلان ادوار مختلف دانشکده به معرفی آثار معمار ملی و تاریخ شفاهی دانشکده، با ارائه اسناد با ارزش و گردآوری شده می‌پردازد. کتابی نفیس که بعد از ثبت تاریخ شفاهی اولین دانشکده در ایران، به عنوان اولین کتاب ارزشمند در معرفی دانشکده معماری و شهرسازی در ایران ارائه خواهد شد.

  • بزودی با گذر سوم…