با بیش از 40 سال تجربه حرفه ای ، ایوان فارل و شلی مک نامارا ، شرکا و بنیانگذاران گرافتون معماران مستقر در دوبلین ، اولین زنانی هستند که مشترکاً بالاترین افتخار معماری ، جایزه پریتزکر را دریافت می کنند. این انتخاب علاوه بر یک ایجاد امید در حرکت بیشتر زنان در این زمینه ، موضوعی را به همان اندازه فوری نشان می دهد: شناخت معماری به عنوان یک تلاش جمعی.
در ادامه ، ما 20 واقعیت و کنجکاوی را در مورد ایوان فارل ، شلی مک نامارا و معماران گرافتون ذکر کردیم.

1. گرافتون معماران یک دفتر معماری در دوبلین است که در سال 1978 توسط یوون فارل و شلی مک نامارا تأسیس شد. در سال 1992 ، مدیران پروژه جرارد کارتی و فیلیپ اوسالیوان به این تیم پیوستند و تا امروز بخشی از خدمه باقی می مانند.

2. بعد از گذشت بیش از چهل سال فعالیت حرفه ای ، این دفتر همچنان به افتخار اولین آدرس خود ، خیابان گرافتون ، مرکز شهر دوبلین ، با همین نام همراه است.

3. با 40 متخصص ، گرافتون می تواند در اکثر کشورها یک دفتر متوسط در نظر گرفته شود. از زمان افتتاح آن در سال 1978 ، 56 نفر دیگر معمار حرفه ای با این دو تن همکاری کرده اند.

4- در سال 2018 ، فارل و مک نامارا دوسالانه معماری ونیز ، تأثیرگذارترین رویداد معماری جهان را به هم ریختند. موضوع پیشنهادی آنان بعنوان کیوریتور ، Freespace ، در پی کشف سخاوت ، تأمل و تعامل از طریق تمرین معماری بود.

5. نمایشگاه Freespace در ونیز 71 شرکت کننده از همه قاره ها را برای گفتگو در مورد “تنوع ، ویژگی و استمرار در معماری” گرد هم آورد.

6. برای نسخه 2012 Bi Biennale ، فارل و مک نامارا معماری را به عنوان New Geography ارائه دادند ، نمایشگاهی که با الهام از یک منبع غیرممکن: ساختمان ها و ایده های پائولو مندز دا روچا – خود سالها قبل برنده جایزه پریتزکر بود. در این نمایشگاه تولید معمار برزیلی با اولین پروژه گرافتون در آمریکای جنوبی – دانشگاه پردیس دانشگاه UTEC در لیما ، پرو – بیان شده و به عنوان تندیس شیر نقره ای اهدا شد.

7. علاوه بر سالهای 2012 و 2018 ، معماران دو بار درگیر دوسالانه ونیز نیز شده اند و در سال های 2002 و 2016 به نمایش گذاشته شده اند.

8- پروژه UTEC در لیما شاید عملی باشد که بیشترین شناخت را در خارج از اروپا به دوقلوی ایرلندی رسانده است. در سال 2016 ، به اولین جایزه بین المللی RIBA اهدا شد.

9. امسال به این دفتر از موسسه سلطنتی معماران بریتانیا (RIBA) مدال طلای سلطنتی اهدا شد. مدال طلای رویال هر ساله توسط RIBA تبلیغ می شود ، بالاترین افتخاری است که به یک معمار یا یک شرکت معماری در انگلستان اعطا می شود.

10. قبل از تأسیس معماران گرافتون ، فارل و مک ناماره به عنوان استادان معماری فعالیت کرده اند. تنها یک سال پس از اتمام فارغ التحصیلی ، آنها در کالج دانشگاه دوبلین تدریس می کردند.

11. رزومه دانشگاهی آنها از ایرلند فراتر رفته است. آنها صندلی Kenzo Tange را در GSD هاروارد و صندلی Louis Kahn در دانشگاه ییل برگزار کرده اند. آنها همچنین از اساتید در EPFL لوزان و در Accademia d’Archittettura در مندریزیو ، هر دو در سوئیس بازدید می کردند.

12. با عملیات در کشورها و قاره های مختلف ، فارل و مک ناماره جهانی سازی را نه به عنوان “تسخیر چیزی یا ادعای حضور شما در جایی” بلکه درک “کمک به چیزی که می یابید خوب است” درک می کنند.

13. غالباً از ادبیات به عنوان الهام بخش در دوبله یاد می شود. فارل اظهار داشت: “برای مثال ، وقتی توضیحات توماس هاردی را می خوانید ، می فهمید كه او معمار بوده است. برای ما ، ادبیات ، كلمات ، تخیل و ساخت ، همه بهم پیوسته است.”

14. علاوه بر دوسالانه ونیز ، معماران گرافتون در چندین نمایشگاه دیگر از جمله ، نمایشگاه فضاهای سنجش در سال 2014 ، در آکادمی رویال در لندن شرکت کرده است. یک غرفه برای سه سالگی شهر بارسلونا در سال 2014؛ و نصب اوگام وال 2015 در موزه ویکتوریا و آلبرت لندن.

15. معماران گرافتون سه بار در مسابقه میس وان دره رو شرکت کرده است ، که در سال 2003 با پروژه Dunshaughlin دفاتر مدنی ، شرکت نامزد شده است.

16. در سال 2016 ، پردیس معتبر دانشگاه UTEC در لیما فینالیست جایزه Mies Crown Hall Americas (MCHAP) شد.

17. در سال 2015 ، ایونون فارل و شلی مک نامارا به دلیل “نفوذ شدید” خود در این حرفه ، چهارمین جایزه سالانه جین درو را دریافت کردند.

18. در سال 2013 ، گرافتون با پروژه خود برای دانشگاه لیمریک فینالیست جایزه استرلینگ شد. در سال 2008 ، این دوتن با اجرای پروژه Università لوئیجی بوکونی در میلان ، برنده جایزه ساختمان سال از جشنواره معماری جهانی شد.

19- سه مورد از برجسته ترین ساختمان های استودیویی – پردیس دانشگاه UTEC در لیما ، دفتر مرکزی ESB در دوبلین و دانشکده جدید اقتصاد در تولوز (این یکی هنوز در دست ساخت است) – برندگان ورودی مسابقات هستند.

20. از میان پروژه های در دست ساخت ، یکی از برجسته ترین ساختمان جدید دانشکده معروف اقتصاد و علوم سیاسی لندن (LSE) است.