فرصت ویژه برای استقرار در ناحیه نوآوری پردیس

واگذاری قطعات محدود فاز سوم پارک فناوری پردیس

(6 بهمن تا 5 اسفند 1398)

نظر به تقاضای ده‌ها شرکت فناور برای عضویت و استقرار در ناحیه نوآوری پردیس، سازمان پارک فناوری پردیس فراخوانی را برای شناسایی شرکت‌های دانش‌بنیان، فناور و نوآفرین اعلام می‌نماید، تا براساس آن، قطعات محدود «پردیس کارآفرینی» به عنوان فاز سوم ناحیه نوآوری پردیس، در ارزیابی متقاضیان به مناسب‌ترین آنها واگذار شود.

مراسم کلنگ‌زنی و عملیات آماده‌سازی اراضی «پردیس کارآفرینی» به مساحت 21 هکتار، در شهریور ماه سال جاری همزمان با هفدمین اجلاس سالیانه پارک توسط دکتر ستاری، معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهور؛ مهندس اسلامی وزیر مسکن و شهرسازی و دکتر بندپی استاندار تهران آغاز گردید. تاسیسات زیربنایی و محوطه‌سازی این فاز تا شهریور سال 1399 به اتمام می‌رسد و تاکنون شرکت‌های متعددی نسبت به عضویت و خرید قطعات این فاز اقدام نموده‌اند.

لازم به ذکر است «واحدهاي توليدي با محصولات دارای فناوری پیشرفته (Hi-tech) كه ارزش افزوده محصولات بالا و توليد مبتني بر نيروي متخصص بصورت غیرانبوه داشته باشند»، «واحدهاي تحقيق و توسعه (R&D) صنايع -كه توليدات آن­ها در مناطقي بيرون از پارك صورت مي­گيرد-» و «آزمایشگاه‌ها، کارگاه‌ها و فب‌لب‌ها با ارائه خدمات فناوری» از واحدهای واجد شرایط برای عضویت و استقرار در پارک فناوری پردیس هستند. همچنین هولدینگ‌های بزرگ صنعتی و سرمایه‌گذاری، می‌توانند کمپ‌های تخصصی خود را براساس ضوابط پارک، در ناحیه نوآوری پردیس مستقر نمایند.

مهلت مجاز برای احداث ساختمان، استقرار و بهره‌‎برداري از فضای دانشی احداث شده، با توجه به متراژ زمين واگذار شده، بين 24 تا 36 ماه خواهد بود.

شرایط فراخوان فجر چهل‌ودوم و پذیرش در پردیس کارآفرینی

با توجه به محدودیت اراضی باقیمانده پردیس کارآفرینی و تعداد بالای متقاضیان استقرار در ناحیه نوآوری پردیس؛ انتخاب شرکت‍‌های واجد شرایط به صورت رقابتی و از میان کلیه متقاضیان در محدوده زمانی با رعایت اولویت‌های زیر خواهد بود:

الف- حوزه‌های اولویت‌دار فراخوان

شرکت های فعال در حوزه‌های «تجهیزات پزشکی پیشرفته»، «فناوری اطلاعات و ارتباطات»، «الکترونیک، کنترل و ابزار دقیق» و «خدمات آزمایشگاهی و کارگاهی با فناوری پیشرفته» در اولویت واگذاری خواهند بود.

ب- تعداد قطعات و مساحت زمین قابل واگذاری فراخوان

صرفا تعداد 35 قطعه از کل قطعات موجود در پردیس کارآفرینی از مساحت 550 مترمربع تا 2500 مترمربع در این طرح قابل واگذاری است. در صورت احراز نیاز شرکت‌ها و تامین زمین، امکان واگذاری قطعات به صورت تجمیعی و حداکثر تا سقف 5000 مترمربع نیز وجود خواهد داشت.

ج- قیمت و شرایط مالی واگذاری فراخوان

قيمت قطعات بر اساس عواملي ازجمله: دسترسي، موقعيت، متراژ و…، متغير بوده و برای مدت فراخوان تعیین شده است. همچنین متقاضیان «فراخوان فجر چهل‌و‌دوم» می‌توانند یکی از روش‌های پرداخت نقدی و نیمه نقدی را جهت پرداخت هزینه خرید اراضی انتخاب نمایند.

د- شرایط ویژه شرکت‌های دانش‌بنیان

شرکت‌های دانش‌بنیان علاوه بر بهره‌مندی از شرایط پرداخت اقساطی هزینه خرید زمین (حداکثر تا سقف 24 ماه)، امکان بهره‌مندی از تسهیلات سرمایه‌گذاری برای ساخت واحدهای پژوهشی و تحقیقاتی، با توجه به ضوابط صندوق نوآوری و شکوفایی و با عاملیت صندوق توسعه فناوری‌های نوین (مستقر در پارک)، را خواهد داشت. شایان ذکر است امکان بهره‌مندی از شرایط اقساطی فوق از نظر تعداد و مساحت محدود بوده و براساس زمان دریافت درخواست، اولویت‌بندی خواهد شد. شرکت‌های دانش‌بنیان بدون نیاز به فرآیند اولیه پذیرش واحدهای فناور در پارک، در فراخوان فجر چهل‌و‌دوم صرفا براساس توانایی مالی پذیرش خواهند شد.

امکانات عمومی پارک فناوری پردیس

ناحیه نوآوری پردیس، در حال تبدیل شدن به شهری پویا و یکی از بهترین زیست‌بوم‌های فناوری و نوآوری منطقه است که حضور در آن، امکان بهره‌مندی از مزایای بسیاری را به اعضای خود می‌دهد. این مزایا در سه دسته «رفاهی»، «کسب‌وکار» و «قانونی»، مسیر رشد و پیشرفت شرکت‌های فناور و دانش‌بنیان را آسان‌تر می‌کند.

«نزديكي و دسترسی مناسب به تهران»، «شرايط آب و هوايي و اقليمي خوب در همجواری شهر جديد پرديس و امكان استفاده از خدمات شهري آن و همچنين شهرهاي مجاور براي سكونت بهینه کارکنان شرکت‌ها»، «محیط آرام، زیبا و با امنیت بالای پارک»، «نزديكي به مناطق صنعتي كمرد و خرمدشت به منظور تامین نیازها و برونسپاری تولیدی و صنعتی»، «شرايط سرمايه‌گذاري مطلوب با قيمت مناسب زمين» و فراهم شدن دسترسی پردیس به تهران با شبکه مترو در آینده نه چندان دور، ازجمله ویژگی‌های ناحیه نوآوری پردیس است.

«تأمين تأسيسات زيربنايي مورد نياز شركت‌ها با استاندارد خوب ازجمله: راه، شبکه‌های آب، برق، گاز، فاضلاب، تلفن، فیبر نوری»، «امكان استفاده از زیرساخت‌ها و فرصت‌های خدمات رفاهی، فرهنگی و ورزشی پارك، از قبيل سرویس‌های متعدد و متنوع رفت و آمد، هتل، رستوران‌های سنتی و فست‌فود، کافه، باشگاه ورزشی، خشکشویی، زمین‌های بازی، مهد کودک، فروشگاه زنجیره‌ای، مرکز خدمات درمانی، مسجد، خدمات بانکی متنوع، خدمات خودرویی، فروشگاه‌های متنوع خدماتی و …» از خدمات عمومی فراهم شده در پارک فناوری پردیس برای شرکتها و پرسنل آنهاست.

استقرار شرکت‌های بزرگ نام‌آور معتبر داخلی و بین‌المللی در کنار ده‌ها تیم و شرکت نوآفرین در پارک فناوری پردیس، همچینن حضور «صندوق توسعه فناوریهای نوین، صندوق قرض‌الحسنه حامین فناوری پردیس، صرافی نوین، مشاوران متنوع حسابداری، مالیاتی و بیمه‌ای، کارگزاران متنوع بورس، مشاوران صاداراتی و حقوقی،»، «مرکز داوری و شورای حل اختلاف شرکت‌های دانش‌بنیان» همراه با «بهره‌مندی از فرصت‌های سرمایه‌گذاری، جذب سرمایه و انتقال فناوری»، «بهره‌مندی از ظرفیت سازمانی پارک در ترک تشریفات مناقصات قراردادهای پژوهشی و تجاری‌سازی»، «امكان بهره‌برداري از شبكه وسيع همكاران داخلي و خارجي پارك»، «استفاده از مزاياي همجواري واحدهاي فناور جهت توسعه بازار خارجي و توليد فناوريهاي جديد»، «امكان استفاده از خدمات تخصصي فناوری و کسب و کار در پارك»،و «بهره‌مندی از حمایت‌های مالی و معنوی در قالب آیین‌نامه حمایتی پارک» از مزایای کسب‌وکاری در پارک فناوری پردیس است.

مزایای قانوني استقرار در بهشت فناوری منطقه

حضور در پارک فناوری پردیس به عنوان بزرگترین پارک فناوری خاورمیانه و بهشت فناوری منطقه برای شرکت‌های عضو، مزایای قانونی بسیاری دارد که از جمله آنها می‌توان به «معافیت مالیات بر عملکرد سالیانه»، «معافیت مالیات بر حقوق کارکنان شاغل در پارک»، «معافیت مالیات بر ارزش افزوده (در تعاملات فیمابین اعضای پارک‌های فناوری)»، «معافيت از هرگونه عوارض متداول كشور از قبیل عوارض شهرداری»، «آزاد بودن نقل و انتقال ارز از خارج از كشور به پارك و بالعكس از طريق شبكه بانكي»، «اشتغال نيروي انساني و روابط كار بر اساس مقررات اشتغال در مناطق آزاد»، «لغو محدودیت استقرار در شعاع 120 کیلومتری تهران برای شرکت‌های دانش‌بنیان»، «بهره‌مندی از امتیاز ویژه فنی برای حضور در مناقصات و همچنین ترک تشریفات آن» و «تسهیلات خدمت نظام وظیفه برای کارکنان شرکت‌های عضو» اشاره کرد.

فرآیند بررسی درخواست عضویت و انعقاد قرارداد

متقاضیان پذیرش در پردیس کارآفرینی پارک، لازم است از تاریخ 98/11/06 الی 98/12/05 تقاضای خود را از طریق لینک درج شده در انتهای متن فراخوان، ثبت کرده و برای ارسال و تکمیل مدارک مورد نیاز نیز اقدام نمایند. در ادامه، ارزیابی فنی و مالی متقاضیان استقرار در پارک انجام خواهد شد. در مرحله آخر، فرآیند انعقاد قرارداد واگذاری اراضی به شرکتهای تایید شده، تا پایان اسفند 98 انجام خواهد شد. شایان ذکر است، با توجه به محدودیت قطعات قابل واگذاری، علاوه بر اولویت حوزه‌های فناوری تعیین شده، زمان ثبت‌نام و کامل بودن مدارک ارسالی نیز در تعیین اولویت انتخاب قطعه و انعقاد قرارداد با متقاضیان اثرگذار خواهد بود.

علاقه‌مندان جهت کسب اطلاعات بیشتر و پیگیری درخواست‌های ارسالی، می‌توانند با شماره تلفن 76250250 و یکی از شماره‌های داخلی 2211، 2213، 2308 و 2608 تماس حاصل نمایند.

«جهت ورود به فرم ثبت نام و درخواست اولیه کلیک کنید»