یک خانه بتونی زیرزمینی در مونساراز ، پرتغال ، توسط آیرس متئوس طراحی شده است که در واقع یک تپه حفاری شده است. این تپه توسط یک سقف سبز که لبه های بیرونی آن پنهان است ، پوشیده شده است. تراس خانه ای مشرف بر دریاچه آلوکوا در نزدیکی سایت است. در منظر پروژه، از بالا یا غرب فقط چشم انداز پاسیو و چاههای سفید رنگ موجود در پشت بام قابل مشاهده است.

آیرس متیوس در این اثر یک مرز ظریف از میله های فلزی ساخته است. او یک برش نازک و عمیق نیز ایجاد کرده که در واقع راه پله اثر است که به پایین خانه منتهی می شود. یک راهرو زاویه دار نیز به صورت مورب در قسمت طاق طبقه حرکت می کند ، در حالی که اتاق های اتاق خواب و حمام ها به قسمت عقب زیر زمینی رسیده اند. این اتاق های زیر زمینی روی پاسیوی های دایره ای باز می شود که به آسمان باز هستند. در انتهای شرقی خانه نیز ، سقف بتونی از بالای تپه به وجود می آید تا یک سایبان مشخص شده توسط مجموعه ای از گنبدهای معکوس که از فرم بتن ریخته گری ساخته شده اند تشکیل شود.

دو اتاق بزرگ – آشپزخانه و یک فضای نشیمن – از پنجره های شیشه ای کشویی بزرگ ، به این تراس پوشیده شده و منظره فراتر از آن نگاه می کنند. در این اثر قاب بتونی برای سقفها و کفها در معرض دید باقی مانده است. دیوارها با پانل های چوبی اندود شده اند که در راهرو بصورن زمخت و خام مانده اند و در مناطق نشیمن و آشپزخانه به رنگ سفید پوشیده شده اند.

مقادیر زیادی از مخفیگاه پنهان به دیواره های این فضاهای بزرگتر زندگی ساخته شده است و باعث می شود در صورت عدم استفاده نواحی به حداقل ممکن و باز باشد. از رنگ و کاشی سفید روشن برای ترسیم فضای داخلی حیاط های مدور استفاده شده است.