سازمان زیباسازی شهر تهران در نظر دارد، در پی احداث پیاده راه تاراز در حاشیه دریاچه خلیج فارس در منطقه 22 و گرامیداشت نام آوران و مشاهیر ایل بختیاری، سردیس چهار تن از این نامداران – سردار مریم، علیمردان خان، بهمن علاء الدین و قیصر امین پور- در این محل نصب و به نمایش بگذارد.
از این رو از هنرمندان مجسمه ساز دعوت می نماید، با خلق اثری هنرمندانه و با در نظر گرفتن شرایط فراخوان ماکت آثار پیشنهادی خود را به مرکز فعالیت های مجسمه سازی شهر تهران ارائه نمایند.
نحوه ثبت نام و ارایه طرح:
هنرمندان می توانند با مراجعه به مرکز فعالیت های مجسمه سازی؛ عمارت عین الدوله و تحویل موارد زیر در این فراخوان شرکت نمایند.
– ماکت حجمی
– فایل تصویر با کیفیت از ماکت با فرمت JPG
– رزومه تصویری با فرمت JPG
– تکمیل فرم ثبت نام
– مهلت ثبت نام تا تاریخ 7 مهر 1398
• تمامی مدارک ثبت نام در قالب فایل کامپیوتری تحویل گرفته می شود.
نکات:
– طراحی و خلق اثر پیشنهادی بر مبنای زندگی نامه و نمادهای شخصیتی و محیطی زندگی هر یک از این شخصیت ها می تواند بر زیبایی اثر بیفزاید.
– داوری و انتخاب آثار براساس نگاه هنرمندانه و خلاق هنرمند و طراحی و اجرای حرفه ای از سوی شورای تخصصی آثار حجمی انجام می گیرد.
– ثبت نام و پذیرش طرح صرفا با رعایت تمام موارد یادشده و زمان تعیین شده در ساعات اداری صورت می پذیرد.
– نتایج پس از زمان داوری از طریق سایت سازمان و ارسال پیامک اعلام می گردد.
– خرید طرح منتخب، پس از طی فرآیند کارشناسی اجرایی، قیمت گذاری و توافق نهایی با هنرمند و تأمین اعتبارات مورد نیاز صورت می گیرد.
نشانی: تهران، پاسداران، میدان هروی، خیابان وفامنش، خیابان جمالی شرقی، مرکز فعالیتهای مجسمه سازی شهر تهران(عمارت عین الدوله)
تلفن تماس 47-22969744
سایت سازمان : zibasazi.ir

ردیف
موضوع
بیوگرافی
تصویر

1
سردیس سردار مریم بی‌بی مریم بختیاری(۱۲۵۳ چنارود، فریدن اصفهان –۱۳۱۶ اصفهان) مشهور به سردار مریم بختیاری، نویسنده ایرانی و از فعالان در انقلاب مشروطه و دختر حسینقلی خان ایلخانی بود. او از پیشگامان مطالبه حقوق زنان و از مدافعان ملّی سرزمین ایران، در خلال جنگ جهانی اول به شمار می‌ آید. وی فنون اردوکشی نظامی و لشکر داری را از پدر و برادرانش آموخت و در جنگ جهانی اول به کار بست. سردار مریم بختیاری، در سال ۱۳۱۶ خورشیدی، ۳ سال پس از اعدام فرزند ارشدش؛ علی‌مردان خان در شهر اصفهان در گذشت. او در تکیه بختیاری‌های تخت فولاد، در اصفهان به خاک سپرده شد.

2
سردیس علیمردان خان علی‌مردان‌خان بختیاری چهارلنگ محمود صالح(ممصالح) (١٢٧١- ١٣١٣ تهران، زندان قصر) ازسران ایل بختیاری در اواخر پادشاهی شاه سلطان حسین صفوی و نادرشاه افشار و فرزند حیدر آقا یا علی حیدر آقا ملقب به «ناظر» بختیاری بود. مادرش بی بی مریم، معروف به سردار مریم بختیاری دختر حسینقلی خان ایلخانی بختیاری و از زنان مبارز عصر مشروطه بود.
در تاریخ پانصد ساله ی اخیر بختیاری، علی مردان خان یگانه کسی است که توانست به بالاترین منصب سیاسی یعنی نیابت سلطنت دست پیدا کند. ۲ سال نایب‌السلطنه شاه اسماعیل سوم و حدود هفت ماه نایب‌السلطنه شاه سلطان حسین دوم بود. پس از روی کار آمدن نادرشاه افشار در ردیف فرماندهان ارشد ارتش درآمد. همواره ملازم نادر شاه بود در سال ۱۳۰۷ جمعیتی به نام «هیئت اجتماعیه بختیاری » را مرکب از ۱۲ نفر از سران و کلانتران بختیاری به منظور مقابله با استبداد حکومت رضاشاه تشکیل داد.
سرانجام در سپیده دم سال ۱۳۱۳ خورشیدی و برخلافِ امان نامه‌ای که رضاشاه صادر کرده بود در برابر جوخه اعدام قرارگرفت.

3
سردیس بهمن علاءالدین بهمن علاءالدین ناموَر به مسعود بختیاری (۲0مهر ۱۳۱۹ – ۱۲ آبان ۱۳۸۵ )
خواننده، ترانه‌سرا و آهنگساز مشهور مردم لر بختیاری
در شهرستان لالی و در خانواده‌ای پرجمعیت و سُنتی زاده شد. وی از تیره زیلایی باب بختیاروند و از زیرشاخه‌های هفت لنگ بختیاری بود. گر چه او تنها روایتگر بخشی از فرهنگ موسیقایی بختیاری زبان‌ها بود ولی نقشی بیش از یک خنیاگر بومی یافت و توانست در طول ۳۵ سال از حیات خود، یک زبان مشترک موسیقایی بین لرهای بختیاری ایجاد کند. بهمن علاءالدین پس از طی یک دوره بیماری در “صبحگاه روز جمعه، دوازدهم آبانماه ۱۳۸۵ “، پس از ۶۶ سال زندگی هنرمندانه به علت نارسایی قلبی در بیمارستان” کسری” جهانشهر کرج دار فانی را وداع گفت.

4
سردیس قیصرامین پور قیصر امین‌پور ( ۲ اردیبهشت ۱۳۳۸ – ۸ آبان ۱۳۸۶) نویسنده، مدرس دانشگاه و شاعر معاصر ایرانی یکی از تأثیرگذارترین شاعران مرد در دوره انقلاب اسلامی و منتخب هفتمین همایش چهره های ماندگار در سال ۱۳۸۷ (بعداز وفات) است. خانواده او از قوم بختیاری بودند. اولین مجموعه شعر خود را در سال ۱۳۶۳ منتشر کرد و در سال ۱۳۸۲ به‌عنوان عضو پیوسته فرهنگستان زبان و ادب فارسی برگزیده شد. او در حدود ساعت ۳ بامداد سه‌شنبه ۸ آبان ۱۳۸۶ در بیمارستان دی رگذشت. پیکر این شاعر در زادگاهش گتوند و در کنار مقبره شهدای گمنام این شهرستان به خاک سپرده شد.

• توضیح: تصاویر صرفا جهت معرفی شخصیت های مورد نظر می باشد. انتخاب تصویر مناسب و طراحی حالت تندیس برعهده هنرمند است.
• *کوهِ تاراز با بلندای ۲۷۰۰ متر در شهرستان مسجدسلیمان بخش اندیکا و در مرز بین استان خوزستان و چهارمحال و بختیاری قراردارد. این کوه یکی از جلوه‌های طبیعیِ خوزستان ومحل عبور ایلات عشایر دو استان است. پرسیاوش معروفترین گیاهِ منطقه تاراز است.