سازمان زیباسازی شهر تهران در راستای اهداف و مأموریت های خود و به منظور رشد، توسعه و گسترش هنر شهری و فراهم آوردن فرصت های خلق آثار هنری، ایجاد رقابت سالم بین هنرمندان، تعامل، هم فکری، تبادل تجربیات و ارائه آخرین دستاوردهای هنری در حوزه دیوارنگاری ، پنجمین دوسالانه دیوارنگاری شهری تهران را برگزار می نماید.
رویداد دوسالانه دیوارنگاری تهران به دنبال گردآوری ایده های هنری خلاقانه به منظور انسجام بخشی و معنا دادن به فضاهای شهری است. جایی که زندگی شهروندان شکل می گیرد و نیاز به شکوفایی و نشاط بیشتری دارد تا از طریق رشد آگاهی بصری و درک زیبایی، درنهایت رضایت مندی شهروندان را فراهم آورد.
رویکرد:
رویکرد این دوره عبارتست از «هنر، شهروند، محله و خیابان»، رویکردی نو به کیفیت زندگی شهری و پیوند شهروندان به هویت محله و خیابان از طریق خلق آثار هنری.

اهداف:
• دست یابی به ایده های خلاق و نوآوری در دیوارنگاری شهری
• تداوم رویکردهای فرهنگی، ملی و آیینی در قالب ایده های نو
• حمایت و هدایت راهبردی برای دست یافتن به بیانی ممتاز در زمینه دیوارنگاری شهری
• بازیابی هویت فرهنگی و روایت های محله ای در مناطق شهری تهران

سیاست ها:
1- موضوع آزاد است و از طرح ها و ایده هایی که توصیفی، ارجاعات واقعی و دارای بیان موثر باشند استقبال می شود.
2- انتخاب دیوار و محل اجرای اثر بر عهده هنرمند است که ضمن معرفی دیوار مناسب ایده پیشنهادی خود را ارائه می نماید. مکان یابی صحیح و موقعیت دیداری مناسب دیوار معرفی شده حائز اهمیت است.
3- ایده پردازی و جانمایی برای دیوارهای محله ها و خیابان های اصلی شهر تهران انجام شود.(دیوارهای مشرف به بزرگراه ها و اتوبان های شهر مدنظر نیست.)
4- توجه به تراکم عناصر بصری در طرح ها و ایده های پیشنهادی و اجتناب از چیرگی فضاهای خالی حائز اهمیت است.

ارکان دوسالانه:
رییس دوسالانه: برزین ضرغامی
شورای سیاست‌گزاری:
مانلی منوچهری ، خسرو خسروی ، حبیب اله صادقی ، محمدرضا فیروزه ای ، محمدرضا قربانی اقدم ، سید رضا حسینی لاهیجی و سید مجتبی موسوی
دبیرکل : سید مجتبی موسوی
دبیر هنری: خسرو خسروی
دبیر اجرایی: محمدرضا قربانی اقدم
دبیر نشست های تخصصی: بهنام زنگی
اعضای شورای انتخاب آثار:
سیروس آقاخانی، مرتضی احمدوند، کمال طباطبایی، محمدرضا فیروزه ای
اعضای هیأت داوری :
معصومه مظفری ، علی ذاکری، مصطفی گودرزی، کیوان عسگری، هادی ضیاء الدینی

روش برگزاری:
1- برپایی نمایشگاه آثار:
– طرح های رسیده به دبیرخانه، توسط شورای انتخاب آثار بررسی و برای شرکت در نمایشگاه دوسالانه انتخاب می شوند؛ نمایشگاه به مدت یک ماه برای بازدید علاقمندان دایر خواهد بود.
– داوری دوسالانه پنجم در دو مرحله انجام می شود، در مرحله اول با رأی هیأت داوران حداکثر 15 طرح منتخب برای اجرا در شهر انتخاب شده و با عقد قرارداد وارد مرحله اجرایی می شود.
– در مرحله دوم، هیأت داوران دوسالانه، پس از بررسی 15 طرح منتخب اجرا شده، 5 اثر را به عنوان برگزیدگان نهایی دوسالانه معرفی می نماید. انتخاب آثار و داوری نهایی بر اساس کیفیت طرح ، جانمایی و کیفیت اجرا انجام می شود.
* درخصوص اجرای سایر آثار راه یافته به نمایشگاه، با نظر شورای هنری نقاشی دیواری و بر اساس نیازها و اولویت ها، توسط معاونت فرهنگی و هنرهای شهری سازمان زیباسازی تصمیم گیری خواهد شد.
همزمان با برپایی نمایشگاه، نشست های تخصصی با هدف آسیب شناسی، نقد، بررسی و تحلیل و راهکارهای ارتقای وضعیت دیوارنگاری شهری برگزار خواهد شد.
اطلاعات تکمیلی این بخش در زمان برگزاری منتشر می شود.

شرایط و مقررات :
1- در این رویداد دیوار از سوی سازمان زیباسازی معرفی نخواهد شد و انتخاب دیوار توسط هنرمند صورت می گیرد. اولویت اصلی توجه به محله، بافت اجتماعی، کاربری ها، شیوه زندگی و داستان و روایت های محلی است و از هنرمند محترم انتظار می رود با مطالعه ، آگاهی و با استفاده از شیوه های جدید بیان هنری، ایده ای شایسته را برای نقش بستن بر روی یک دیوار خاص طراحی و ارائه نماید.
2- هر هنرمند می تواند در مجموع حداکثر 3 طرح پیشنهادی برای یک الی 3 دیوار ارائه نماید.
3- ضروری است تکمیل فرم ثبت نام، فرم توجیه اثر، فرم چیدمان و ارائه آثار کاملا مطابق با فرمت معرفی شده انجام شود.(فرم ها و روش ارسال آثار طی اطلاعیه های آتی بر روی سایت سازمان زیباسازی بارگذاری و اعلام خواهد شد.)
4- طرح ها نباید پیش از این در رویدادهای دیوارنگاری تصویب و یا اجرا شده باشند.
5- رعایت کلیه قوانین مربوط به (حق تألیف)، طراحی و اصالت اثر، بر عهده فرستنده آثار بوده و پاسخگویی به کلیه عواقب قانونی آن بر عهده ارائه کنندگان آنها می باشد.
6- در صورتی که در هریک از مراحل ارائه طرح، کارشناسی و داوری، زمان اجرا ی طرح ها یا پس از آن، عدم اصالت طرحی محرز شود طبق نظر شورای هنری و مدیران مربوطه سازمان زیباسازی اقدامات قانونی صورت خواهد گرفت و ضمن حذف هنرمند از دوسالانه نسبت به همکاری های بعدی با هنرمند مربوطه تصمیم گیری خواهد شد.
7- پس از اعلام نتایج اولیه در صورت انتخاب شدن طرح، هنرمند منتخب باید فایل لایه باز آن را با فرمت psd با کیفیتdpi 200 و در قطع 50×70 سانتیمتر به دبیرخانه رویداد تحویل دهد.
8- دبیرخانه از پذیرفتن طرح از هنرمندانی که نقص مدارک دارند یا طرح های پیشنهادی خود را خارج از ضوابط و فرمت معرفی شده یا بدون معرفی دیوار ارائه داده باشند معذور است و مسئولیتی در قبال این گونه آثار نخواهد داشت.
9- به منظور کمک به حفظ محیط زیست و صرفه جویی در مصرف کاغذ، در این دوره از دوسالانه ارائه پرینت حذف شده و هنرمندان صرفا با ارائه فایل تصویری با شرایط ذکر شده طرح های خود را به دبیرخانه ارائه می نمایند

روش ثبت نام و ارسال آثار:
ثبت نام و ارسال آثار به صورت اینترنتی است که شرایط و ضوابط آن طی اطلاعیه های آتی از طریق سایت سازمان زیباسازی اعلام خواهد شد.

گاه شمار فراخوان:
• ثبت نام و تحویل آثار :
از 10 تا 30 مهرماه 1398
* به هنرمندان محترم توصیه می شود ثبت نام خود را به روزهای پایانی موکول ننمایند.
برگزاری جلسات انتخاب آثار: روزهای 21،22 و 23 آبان ماه
اعلام نتایج: 4 آذرماه
زمان و محل برگزاری نمایشگاه پس از انتخاب آثار توسط شورای انتخاب، اعلام خواهد شد

جوایز:
به هریک از هنرمندان برگزیده نهایی دوسالانه، جوایزی به شرح زیر اهدا می شود:
– دیپلم افتخار
– تندیس دوسالانه
– یکصد و پنجاه میلیون ریال به صورت نقدی.
به تمامی هنرمندان راه یافته به نمایشگاه، گواهی شرکت در دوسالانه و مبلغ ده میلیون ریال به عنوان هدیه ورودی اهدا می شود.
نشانی دبیرخانه:
پاسداران، میدان هروی، خیابان وفامنش، خیابان جمالی شرقی، پلاک 17، عمارت عین الدوله، دبیرخانه پنجمین دوسالانه دیوارنگاری شهری تهران
تلفن های دبیرخانه : 5-22969742 داخلی های 112، 113 و 114
تلفن های سازمان زیباسازی: 96044374 – 96044375