فراخوان پنجمین دوسالانه معماری و شهرسازی 1401پنجمین دوسالانه‌ی معماری و شهرسازی

چــــرا دو­ســــالانــــه؟!  

قرار است چگونه در کنار یکدیگر زندگی کنیم؟

دنیا چالش‌های جدیدی را پیش روی معماران قرار داده است، ما به دنبال معمارانی هستیم تا با همکاری یکدیگر راه‌حلی برای مواجهه با این چالش‌ها پیدا کنیم.

مانیفست بینال ونیز

این بینال از ایده‌های آوانگارد، مصالح، تکنولوژی و فعالیت‌ها رونمایی می‌کند و مانند انجمنی در معماری باعث ایجاد روابط، همکاری با دیگران و درگیر کردن عموم مردم در مسائل و دغدغه‌ها در این زمینه می‌شود. همچنین این بینال به دنبال شاهکارهایی در زمینه‌ی صنعت نیز است. از بسیاری از جهات این بینال به مثابه‌ی یک عکس فوری در یک لحظه از زمان عمل می‌کند؛ مجموعه‌ای از ایده‌ها درباره‌ی مسائلی که امروزه معماران با آن مواجه‌اند. برگزارکنندگان بینال بر این عقیده‌اند که این رویداد از عموم مردم دعوت می‌کند تا از راهی جدید و غیر منتظره درگیر معماری شوند و درباره‌ی آن فکر کنند، و در بحثی جهانی که به آینده‌ی این رشته می‌پردازد شرکت کنند.

مانیفست بینال شیکاگو

 اگر هدف غایی برگزاری مسابقات معماری در حلقه‌ی حرفه‌ای معماران، به قضاوت گذاردن پروژه‌ها و در نهایت، شناسایی پروژه‌های برتر بر مبنای مجموعه معیارهای تعیین‌شده توسط هیئت برگزارکننده‌ی مسابقات و همچنین هیئت داوران “قضاوت”  باشد، به نظر می­‌رسد که هدف نهایی دوسالانه‌ی معماری با توجه به فاصله‌ی زمانی بین برگزاری دوره‌ها که زمان کافی برای تولید معماری را مهیا می کند، نه معرفی پروژه‌های برتر، که تشخیص پتانسیل‌های جریان‌سازی در پروژه‌هایی است که در صورت رسانه‌ای شدن، امکان تأثیرگذاری در نسل جدیدی از پروژه‌های معماری که تا دوره‌ی بعدی دوسالانه، تعریف، طراحی و ساخته خواهند شد را دارند. چنین گفتمانی درون­رشته‌ای در چهارچوب دوسالانه، امکان تبیین مجموعه معیارهای نقد معماری را در طی دوره­‌های مختلف دوسالانه ایجاد خواهد کرد. نقد حرفه‌ای معماری در صورت عدم وجود یک نظام مدون و دارای انضباط، امکان بروزرسانی خویش را به‌عنوان فعالیتی متأثر از تحولات فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی و سیاسی از دست خواهد داد. در مقابل، نقد جریان‌ساز، می‌تواند خود، قوه‌ی محرکه‌ی به­ روزرسانی نظامی مدون و دارای انضباط باشد.

با توجه به تبیین هدف نهایی و کلی این رویداد در اولین دوسالانه­‌ی ملی معماری و شهرسازی ایران توسط اساتید محترم معماری و هیئت داوران وقت (1393) به شرح بالا که به تفصیل در فصلنامه­‌ی هنر معماری 34 تماما منتشر گردیده، دبیرخانه­‌ی دائمی دوسالانه در نظرسنجی از هیئت محترم داوران و مسئولین علمی، اجرایی در این دوره نیز اقدام به تبیین بخش­‌های مختلف دوسالانه از جمله نشان دکتر علی اکبر صارمی، جزئیات معیارهای بخش جایزه و همچنین نقد معماری و معیارهای نقد جریان‌ساز و قضاوت بر مبنای پتانسیل جریان‌سازی کردند که تدوین این معیارها، پایه و اساس روش حاکم بر جلسات داوری پنجمین دوسالانه­‌ی ملی معماری و شهرسازی ایران را شکل خواهند داد.


 
بخش‌های دوسالانه:

پروژه‌های معماری و شهرسازی

بخش مقالات نقد و توصیفی 

جایزه‌ی ملی عکاسی معماری

نشان دکتر علی‌اکبر صارمی (مسئولیت‌های اجتماعی در معماری)

دبیر علمی دوسالانه :

علی خادم‌زاده

دبیران اجرایی:

رکسانا خانی زاد 

آرین خانی‌زاد

مدیر رویداد:

شهریار خانی‌زاد

بنیان‌گذار و برگزار‌کننده:

هنرمعماری، 1393


بخش پروژه‌های معماری و شهرسازی

بخش‌ها:

 • مسکونی (ویلایی)
 • مسکونی (آپارتمانی، بلند مرتبه و مجتمع‌های مسکونی)
 • فضاهای عمومی (تجاری، اداری، فرهنگی و ورزشی، آموزشی، مذهبی، درمانی و…)
 • شهرسازی و منظر

تقدیر ویژه‌ی هیئت داوران:

بهترین اثر ارسالی به دبیرخانه‌ی پنجمین دوسالانه‌ی معماری و شهرسازی

 معیارها :

 • مقیاس تاثیرگذاری و جریان­‌سازی
 • ساده‌­ترین، کاربردی‌­ترین و زیباترین پاسخ (استراتژی ایجاد بهترین سئوال‌­ها و بهترین پاسخ‌ها)
 • توجه به مفهوم اصالت در معماری – زیبایی ناب و بدون حشو و زوائد
 • تکنیک­‌ها و کیفیت فضایی
 • حداکثر تعامل پروژه با سایت پلان و بستر پروژه
 • توجه به طبیعت و حداکثر تلاش در حفظ آن
 • افزایش سرانه­‌ی فضای سبز توسط پروژه
 • نوآوری در استفاده از تجارب بین­‌المللی در تکنولوژی­‌های نوین ساختمانی
 • توجه به معماری انسان­‌دوستانه (توجه به حقوق شهروندی، ایجاد آرامش در محیط و انسان، طراحی پیاده‌­روها، بام و نماهای عمومی مناسب با محیط)
 • توجه به اصول پایداری و استفاده از سیستم­‌های هوشمند ساختمانی و صرفه­‌جویی در مصرف انرژی   
 • نگاه ویژه به ارتباط و تعامل معماری، معماری داخلی و فضای سبز پروژه (داخلی، خارجی، فضاهای بسته، باز و نیمه باز)
 • اقتصادمندی طرح

هیئت محترم داوران بخش پروژه­‌ها:

 1. شهاب‌الدین ارفعی
 2. رضا اسدزاده
 3. علی خادم‌زاده
 4. ساسان سوادکوهی
 5. مرتضی صدیق
 6. فرشاد کازرونی
 7. محمود گلابچی

جایزه­‌ی ملی مقالات نقد و توصیفی معماری و شهرسازی :

 جریان نقد معماری و شهرسازی به دو حوزه‌­ی نقد نظری (نقد گفتمان) و نقد عملی (نقد بنا) دسته‌بندی می‌شود.

الف) نقد نظری:

از آنجا که کنش معماری اعم از طراحی یا عمل ساختن، کنشی آگاهانه است، از ساختار اندیشه و ذهنیات معمار برمی‌آید. بنابراین هر اثر معماری بازتاب‌دهنده‌­ی نظام اندیشه­‌ی طراح آن است. از این رو جریان‌های اندیشه‌ورزی گفتمان‌ساز در نیل به معماری و شهر مطلوب به‌ مثابه‌ی یکی از ارکان بنیادین این مسیر محسوب می‌شوند و نقد گفتمان اهمیت بسزایی می‌یابد.

معیارهای ارزیابی:

1- اهمیت مبانی نظری بحث در چارچوب سطح گفتمانی و نقد آن

2- تحقق‌پذیری عملی گفتمان ( مباحث تئوری ) در طراحی، ساخت و نقد آن

3- بلاغت بیانی نقد نظری

4- نقد مبتنی بر استدلال اعم از منطقی، استقرایی، قیاسی و …

5- پرهیز از مغالطه در نقد نظری

6- تأثیرگذاری و اثربخشی نقد بر اندیشه‌ورزی طراحان و معماران

ب) مقالات توصیفی (نقد بنا):

مقالات توصیفی در مورد معرفی فضاهای شهری، بناها و فضاهای داخلی معاصر یا معرفی مضامین کالبدی (منظور نظر مستندسازی خوب و دقیق از موضوع مورد بحث، بررسی شکل‌گیری اثر، وضعیت موجود اثر، امکان بقا، دوام و نقش آن در آینده است و مقالات تحلیلی به هیچ عنوان مورد نظر نمی‌باشد). از این رو می توان معیارهای زیر را در بخش نقد اثر در نظر داشت:

 1. درک صحیح اثر و برجسته‌سازی نکات مثبت و منفی آن
 2. تحلیل بنا از منظر زیباشناختی فرمی
 3. تحلیل بنا از منظر کیفیت فضایی
 4. تأثیرگذاری و اثربخشی مقاله بر ارتقای کیفیت طراحی
 5. نقد فرایند طراحی و روند ساخت و اجرای اثر
 6. میزان اثربخشی پروژه در بستر طرح (زمینه) از منظر زیبایی شناسی، جامعه شناسی، عملکردی، کیفی و…

موضوعات مقالات نقد و توصیفی:

         موضوع آزاد

 در این بخش­ مقالات منتشر شده و منتشر نشده در نشریات و فضای مجازی و سایت­‌ها با ذکر منبع می­‌توانند حضور و شرکت داشته باشند.

هیئت محترم  داوران جایزه‌­ی ملی نقد معماری:

 1. محسن اکبرزاده
 2. علی اکبری
 3. امیر فرج الهی راد
 4. حامد کاملنیا

جایزه‌ی ملی عکاسی

بخش‌ها:

 • سایت‌های با ارزش تاریخی
 • بناهای تاریخی
 • بناهای معاصر
 • فضاهای شهری
 • فضاهای داخلی
 • عکاسی صنعتی (عکاسی از محصولات طراحی شده)

داوران:

 1. فرید خدارحمی
 2. سیمون آیوازیان
توجه: در این بخش هر فرد می‌تواند تنها سه عکس ارسال نماید. همچنین در صورتیکه اثر شما به مرحله‌ی نیمه نهایی راه یافت ارسال فایل RAW جهت اثبات اصالت عکس برای ورود به مرحله‌ی بعد الزامی است.

 
نشان دکتر علی اکبر صارمی (مسئولیت‌های اجتماعی در معماری)

بنابر روال سال‌های گذشته، یکی از بخش‌های دوسالانه‌ی ملی معماری و شهرسازی ایران اهدای نشان دکتر علی‌اکبر صارمی به فردی است که در حوزه‌ی معماری و شهرسازی در راستای مسئولیت‌های اجتماعی خود کوشیده است. امسال نیز هیئت تحریریه‌ی هنرمعماری با تدوین مجموعه‌ای از معیارها، منطبق با اهداف این نشان، برای چهارمین سال، فردی تاثیرگذار و جریان‌ساز را به جامعه معرفی می‌نماید تا با الگو قرار دادن او و آثارش، ارزش‌گذاری پروژه‌ها را نه بر معیارهایی که به مرور زمان از مد افتاده و رفته رفته کمرنگ می‌شوند، بلکه بر مولفه‌هایی گذاریم که زندگی فردی و اجتماعی افراد را به سمت بهتر شدن سوق داده و محیطی با آسایش بیشتر برایشان فراهم می‌نماید.


جوایز در تمامی بخش های دوسالانه :

1- دریافت تقدیرنامه از دبیرخانه دوسالانه برای تمامی آثار اول تا سوم هر بخش (در بخش مقالات  نیز سه برنده اول تا سوم خواهیم داشت)

2- چاپ آثار نفرات اول تا سوم هر بخش در فصلنامه‌­ی هنرمعماری

3- انتشار آثار نفرات اول تا سوم در سایت دانشنامه‌­ی هنر معماری و سایر فضاهای مجازی هنر معماری 

توجه: به دلیل اهمیت کیفیت آثار برنده، درصورتیکه در بخشی، آثار ارسالی از کیفیت مورد نظر برخوردار نباشند، طبق نظر هیئت داوران ان بخش هیچ برنده‌ای و یا نفرات سوم یا دوم نخواهد داشت.


قوانین عمومی:

شرکت در تمامی بخش‌های دوسالانه کاملا رایگان می‌باشد.

  • شرکت در تمامی بخش‌های پنجمین دوسالانه‌ی ملی معماری و شهرسازی ایران به صورت همزمان، انفرادی و یا گروهی برای عموم معماران، دفاتر معماری، مهندسین مشاور طراحان، دانشجویان، مخاطبان و… آزاد بوده و کاملا رایگان می‌باشد.
  • پروژه‌هایی که از سال 1383 به بعد اجرا و به اتمام رسیده‌اند امکان حضور دارند.
  • خانواده‌ی درجه یک و دو مدیران و همکاران موسسه هنر معماری (دبیرخانه رویداد)، دبیران علمی و اجرایی، هیئت محترم داوران و همچنین همکاران دفاتر ایشان حق شرکت در این رویداد را ندارند.
  • شرکت سایر داوران جوایز و مسابقات دیگر هنر معماری در این رویداد بلامانع است.
  • حضور پروژه‌های خارج از ایران توسط معماران و طراحان ایرانی و یا با مشارکت معماران و شرکت‌های بین‌المللی بلامانع است.
  • اثبات و کلیه‌ی مسئولیت‌های مالکیت معنوی و حقوقی آثار و تصاویر ارسالی به عهده‌ی شرکت‌کننده است.
  • حق چاپ و انتشار (چاپی و مجازی) پروژه‌ها با ذکر نام صاحب اثر و عکاسان برای موسسه‌ی هنر معماری برای همیشه محفوظ است.
  • انتخاب چاپ و نشر پروژه‌ها به غیر از نفرات اول تا سوم هر بخش، بر اساس نظر و تصمیم دبیرخانه‌ی جایزه و هیئت داوران رویداد انجام خواهد شد.
  • تنها راه شرکت در دوسالانه، تکمیل همزمان فرم ثبت‌نام دیجیتال و آپلود فایل‌های pdf آثار و WORD  مبانی نظری و مشخصات برای بخش پروژه‌ها، فایل PDF و WORD برای بخش نقد و فایل JPG برای بخش عکاسی در سایت موسسه‌ی هنر معماری  ir) )   است. 
  • فایل‌های پروژه‌ها PDF، (حداکثر 10 شیت 70*50) دیجیتال با حداکثر حجم 20 مگابایت در سایت (ir ) امکان‌پذیر است. در صورت ارسال فایل‌های بیش از 10 صفحه، تنها 10 صفحه‌ی اول به هیئت داوران ارائه خواهد شد.
  • فایل‌های pdf لی اوت شده‌ی پروژه حتما  باید شامل  متن کانسپت و مبانی نظری و ایده‌های پروژه  500 تا 600 کلمه  و همچنین ، پلان، نما، مقطع، تصاویر مربوط، رندرها و دیگر اسناد فنی پروژه باشند ( پروژه‌های بدون مبانی نظری بر روی فایل PDF در تعداد کلمه‌های ذکر شده‌ی بالا جهت بررسی هیئت داوران ارسال نگردیده و پروژه از دور رقابت خارج خواهد شد).
  • فایل مشخصات پروژه از طریق لینک پایین صفحه دانلود گردد و پس از تکمیل در بخش ثبت‌نام آپلود شود.
  • توجه: جهت نهایی شدن ثبت‌نام فایل‌های خام با کیفیت تصاویر، مقاطع، پلان‌ها، دیاگرام‌ها و… و عکس معماران اصلی را همزمان با آپلود پروژه به ایمیل aoaholding@gmail.com جهت چاپ پروژه‌های برنده و منتخب در فصلنامه هنرمعماری ارسال نمایید. در غیر اینصورت ثبت‌نام شما نهایی نخواهد شد و پروژه از دور رقابت خارج خواهد شد.
  • از ذکر نام معماران و طراحان و یا نام دفاتر معماری بر روی شیت‌ها، مقالات و عکس‌ها کاملا خودداری شود.
  • مدارک ارسالی به هیچ عنوان عودت داده نخواهد شد.

زمان بندی:

آخرین مهلت ارسال آثار: ساعت 24 روز 8 مرداد 1401

توجه: مهلت ارسال آثار تمدید نخواهد شد.

راه‌های ارتباطی:

شهریار خانی‌زاد ، مدیر رویداد : 09123446870

دبیرخانه‌ی جایزه :

شماره تماس : 1- 88342960

ایمیل :  aoaholding@gmail.com

 درصورتی که با قوانین و مقررات موافق هستید، برروی دکمه ارسال آثار کلیک کنید

  

·   شرکت در تمامی بخش‌های پنجمین دوسالانه‌ی ملی معماری و شهرسازی ایران به صورت همزمان، انفرادی و یا گروهی برای عموم معماران، دفاتر معماری، مهندسین مشاور طراحان، دانشجویان، مخاطبان و… آزاد بوده و کاملا رایگان می‌باشد.

با مشارکت