آثار برتر کشور در سومین دوسالانه معماری ایران (1397-1395)

نام پروژه: ویلای همند  

طراح اصلی: محمد رضا مرعشی، ساناز خامنه

همکاران طراح: احسان گلریز، محسن سمیعی

شرکت یا گروه طراحی: استودیوی معماری نوآور

      تلفن: 26151810-021

پست الکترونیکی:

 mohammadrezamarashi@yahoo.com

زیر‌بنا: 1300 متر‌‌مربع

تاریخ شروع پروژه: اردیبهشت 1392

تاریخ اتمام پروژه: اردیبهشت 1395

آدرس پروژه: لواسان، کمربندی، همند جنوبی، سامان 16، پلاک 3

مبانی نظری:

در ابتدا وقتی با شکل نامنظم زمین مواجه شدیم و اینکه یک بنا با آنچه در ذهن کارفرماست چگونه می تواند در این زمین قرار گیرد و تکلیف فضای بوجود آمده بین ساختمان و زمین چیست این گفتمان بین ما و کارفرما شکل گرفت که طرح می بایست مختص این زمین با شکل و فرم خاصش باشد و در واقع تحت تاثیر فرم زمین واقع شود.

با نیم نگاهی به معماری کوچه باغی شمیرانات به ترکیب دلنشین خانه های آجری با باغات اطراف که بوجود آورنده گذرهایی شده اند  باصدای آب و تکان خوردن برگ درختان که آرامش را در روح آدمی  می دمند، بر آن شدیم تا مدلی کوچک از این حس را که همان ارتباط بین محوطه با ساختمان هست را ایجاد کنیم و در قسمتهایی از بنا که طبقه دوم کنسول شده تا با خط زمین در یک امتداد قرار گیرد.

در فضای زیرین آن گذرسرپوشیده با سقف و دیواری آجری دور تا دور محوطه را به هم ارتباط میدهد .نمایش این حس نه فقط از بیرون بنا بلکه از داخل هم قابل احساس می باشد  وبا گردش در داخل فضاها با سکانس های متفاوتی از ارتباط ساختمان و محوطه روبرو می شویم که در نوع خود میتواند جالب باشد.

از هر سمت که مینگریم بنا رو به ما ایستاده است و این محصول همخوانی وجوه بنا با خطوط زمین است از داخل بنا نیز در هر فضایی با منظرهای جدید مواجهیم.

گالری تصاویر این پروژه