آثار برتر کشور در سومین دوسالانه معماری ایران (1397-1395)

نام پروژه: ایستگاه متروی میدان ساعت تبریز

طراح اصلی: محمد کانی‌سواران

همکاران طراح: گل نسا متحد،مجید کانی‌سواران، راحله فرهادی منش

شرکت یا گروه طراحی: گروه معماری کانی‌سواران

پست الکترونیکی:

 kanisavaran@gmail.com

وب‌سایت:

 www.kanisavaran.com

زیر‌بنا: 1200 متر‌‌مربع

تاریخ اتمام پروژه: سال 1395

آدرس پروژه: تبریز، میدان ساعت

مبانی نظری:

کانسپت اصلی

هدف اصلی صرفاً طراحی یک فضا برای ایستگاه مترو نبود و تمام تلاش ها به سمتی پیش رفت که یک فضای شهری طراحی شود که توان برقراری ارتباط با محور تاریخی ای که دربرگیرنده بناهای با ارزش است را داشته باشد وایجاد فرمی که بتواند فضایی برای بهتر دیده شدن بناهای تاریخی میدان بوجود آورد و در کنار آن فضایی برای نشستن، راه رفتن، دیدن، مطالعه کردن، گفتگو کردن و محل ارتباط مردم با شهرشان باشد. این فرم باید فرصتی فراهم آورد تا افراد بی درنگ به آن وارد شوند و یا در کنار آن بنشینند و با آن تعامل برقرار کنند و شاید ساعتها یشان و قرار هایشان را با آن هماهنگ کنند.   

با توجه به موقعیت ذکر شده و قرار داشتن چهار ورودی در نزدیکی هم برای یک ایستگاه با ترافیک انسانی بالا ؛ تیم طراحی تصمیم گرفت فضاهایی یکپارچه و متحد به لحاظ متریال، ساختار، سبک و رویکرد به وجود آورد و برای دستیابی به کیفیت های متفاوت در فضای معماری بنا و ایجاد تنوع در فرم ها ؛ تغییر در ساختار ریاضی بنا را پیشنهاد داد تا فرم های حجمی سیال با کیفیت های متفاوت را به بیننده ارائه دهد. فرم اصلی  برگرفته از مقرنس در معماری ایرانی گرفته شده است. تغییر مقرنس به یک فرم مدولار مانند یک مکعب و سپس گسترش مدول.  با توجه به موقعیت و نحوه استفاده سالن های داخلی کانسپت اصلی طراحی داخلی نیز  از فرم شبستان در معماری ایرانی گرفته شده است. و به منظور ارتباط بهتر کانسپت فضای داخل و خارج فرم سقف شبستان را با مدول فرم بنا  هم راستا کرده و همان مدول با ساختاری متفاوت گسترش  داده شده است .

تکنولوژی ساخت

به دو شیوه می توان به این فرم دست یافت ؛ اولین روش ساخت مدول ها برپایه بتن با قالب بندی مدولار و به صورت منقطع می باشد. و شیوه دیگر ، ایجاد اسکلت فلزی و سپس کاور کردن آن با پلاستر مورد تایید می باشد. پوشش نهایی با رنگ سفید با مواد ترکیبی نانو می باشد       ( اجرای پوشش نانو باعث می شود متریال اصلی محافظت شود و سطوح کمتر دچار آلودگی و خاک گرفتگی گردد و بنا به سادگی ظاهر اولیه خود را حفظ می کند).

گالری تصاویر این پروژه