خانه ای که تمام تهران راجع به آن حرف می زنند:

مجتمع قله المپوس (M.O.R)

(متن فکاهی)

به این ساختمان نگاه کنید (رجوع شود به تصاویر). ما رویای خانه ای به غایت لوکس و منحصر به فرد را به واقعیت تبدیل کردیم که حتی رویاپردازی در مورد آن هم جرات می خواهد. در بین برج های تجملاتی شهر تهران، هیچ ساختمانی به گرد پای قله المپوس هم نمی رسد، هیچ کدام نه از نظر مقیاس و نه از نظر شکوه و جلال، با قله المپوس قابل قیاس نیستند و تنها واکنشی که می توانند نسبت به آن داشته باشند این است که در مقابل شکوه و عظمت آن سر تعظیم فرود آورند.

ما قله المپوس را به با ابهت ترین و متمایز ترین شکل ممکن طراحی کردیم و ساختیم، برجی که نام سکونتگاه دیونیوس، خدای یونانی عیش و نوش را به یدک می کشد، و در آن از هیچ هزینه و تجملی دریغ نشده است. ما پس از مدت ها کنکاش در تاریخ معماری، برترین بناها را که برای خدایان و پادشاهان طراحی شده بودند گلچین کردیم و آن ها را از این که هستند باشکوه تر و کامل تر نمودیم و در ترکیبی جدید در قله المپوس در هماهنگی فوق العاده ای با یکدیگر به کار بردیم، تا شاید این برج درخور حضور شما گردد. استحکام، کاربرد، زیبایی – رویایی که در لوکس ترین برج تهران به حقیقت می پیوندد.

ما تمام آنچه در ذهن خود برای یک خانه می پروراندید را به زیباترین و فریبنده ترین شکل ممکن به حقیقت تبدیل کرده ایم. ما میل و آرزوی شما را حتی بهتر از خودتان می شناسیم، و قادریم از بزرگترین رویاها و انتظارات شما فراتر برویم، و به خوبی نشان داده ایم که توانایی این کار را داریم.

قله المپوس در زمینی استثنایی با موقعیتی باورنکردنی واقع شده است، با وسعتی بسیار زیاد به طوری که گویا برای خود محله ای جداگانه در منطقه 1 تهران است. مساحت متنوع واحدهای این برج (سیصد متر مربع به بالا) تمامی سلایق و بودجه ها را پوشش می دهد. اگر فکر می کنید که یک پنتهاوس 960 متر مربعی ممکن است برای شما کافی نباشد، از پنت هاوس 1500 متر مربعی ما دیدن کنید. متفخریم به شما اعلام نماییم که در صورت خرید پنت هاوس می توانید واحد خود را با مبلمان انحصاری پاریسی به همراه مشاوره تیم طراحی داخلی برج فرنیش نمایید. این تیم مطرح بین المللی مهارت و حساسیت خود را در طراحی داخلی با برآوردن آرزوهای تعدادی از اولین ساکنین برج در مورد واحدهایشان نشان داده است.

قله المپوس با فضای سبزی بی نظیر چه از لحاظ وسعت و چه از لحاظ طراحی احاطه شده است: فضایی به بزرگی یک استادیوم، مملو از گیاهان کمیاب و درختان کهن و تنومند وارد شده از ژاپن، که با طراحی فوق العاده ی یک گروه طراحی منظر فرانسوی در کنار فواره ها، برکه ها و ماهور تپه ها در یک ترکیب بندی استادانه قرار گرفته اند تا بهترین چشم انداز ها را از پنجره و بالکن منزل اتان برای لذت بصری هرچه بیشتر شما به وجود آورند.

ما از بالاترین استانداردهای سبک زندگی تجملاتی برای تک تک واحدهای آپارتمانی قله المپوس استفاده کرده ایم. از نمای سرتاسر استادانه آن گرفته تا کوچکترین جزئیات اش، جزئیاتی به قدری کوچک که شاید هرگز متوجه حضور آن ها نشوید، ما اهمیت فراوان هر کدام از آن ها را برای آسایش شما در نظر گرفته ایم. قله المپوس مدرن تر از هر آنچه است که بتوانید فکرش را بکنید. هر وسیله آسایش قابل تصوری در ترکیبی تا به امروز بی همتا در اختیار شما قرار می گیرد – محصولات تکنولوژی آلمانی (حتی ناسا هم سیفون توالت های ما را ندارد) در ترکیب با آرامش باغ های فرانسوی و حال و هوای کلاسیک معماری آن، یک سبک زندگی بی نظیر را به شما ارائه می دهد.

قله المپوس دارای یک لابی شگرف و لوکس است که رشک و غبطه مهمانان شما را بر خواهد انگیخت، و از مشاعات و خدماتی بی همتا برخوردار است. در آسانسور لابی دری است که توسط مجسمه ساز شهیر فرانسوی اگوست رودن طراحی شده، که تا قبل از این که ما به آن دست پیدا کنیم مورخان هنری از وجود آن بی خبر بودند. همانند واحدهای آپارتمانی، هر آنچه در مشاعات وجود دارد دارای بالاترین استاندارد تکنولوژی و متریال است، از توالت هایی از جنس طلا گرفته تا دستگیره های آراسته به سنگ های قیمتی. ما هر خدماتی را که نام ببرید ارائه می کنیم که به شما اجازه می دهد تا وقتی دلتان نخواهد نیازی به ترک مجموعه نداشته باشید. در بین خدمات بیشماری که در برج ارائه می شود – که همگی 24 ساعته هستند- می توان به سرویس کیترینگ، کارواش، شو روم کالاهای گرانبها، باشگاه ورزشی با مربی اختصاصی، جراح پلاستیک اختصاصی با سال ها تجربه اندوخته شده در هالیوود، خیاطانی که از ناپل ایتالیا به مجموعه آورده شده اند تا دغدغه های شیک پوش ترین قشر شهر را برآورده کنند، و دیگر خدمات اشاره کرد. همچنین مفتخریم به آن هایی در بین شما که هنوز جت خصوصی تهیه نکرده اند مژده دهیم که سرویس شاتل هلی کوپتر برج به فرودگاه بین المللی امام خمینی راه اندازی شده است، تا زمان انتظار برای پروازتان به خارج کشور به دلپذیر ترین شکل ممکن سپری شود. اگر بخواهید، که احتمالا هم همینطور خواهد بود، می توانید دیگر هرگز برج را ترک نکید و با خطرات و آلودگی شهر تهران مواجه نشوید. به سادگی در داخل برج بمانید و از بالکن های خود از مناظر باغ های خصوصی خودمان لذت ببرید، همینطور که نیم نگاهی به هیاهوی تهران در دوردست دارید.

مجموعه ما توسط ماهرترین نگهبانان که تحت آموزش سختگیرانه گارد ملکه انگلستان بوده اند حفاظت می شود، تا شما را از خطرات بیشمار تهران در امان نگه دارند. ما تمام نگرانی های شما را در مورد ورود و خروج به ساختمان درک می کنیم و برای آن ها راه حل هایی در نظر گرفته ایم. شما به هیچ عنوان نیازی به مواجهه با غریبه ها نخواهید داشت. درهای پارکینگ، به لطف تکنولوژی پیشرفته به کار گرفته شده در آن ها، با تشخیص و شناسای شماره پلاک اختصاصی طلاکوب شده ساکنین مجموعه باز و بسته می گردند. ما تضمین می کنیم افراد قشر پایین قادر به داخل شدن به حریم شما نخواهد بود، ولی با حفظ فاصله کافی می توانند آزادانه به زندگی شما غبطه بخورند.

می دانید که با بقیه متفاوت هستند، می دانید که لیاقت این سبک زندگی را دارید. به خودتان یکی از بهترین آپارتمان ها را هدیه کنید. انتخابی متمایز انجام دهید.

می دانیم که می خواهید به ما بپیوندید. می دانیم که غبطه همه تهرانی ها را می خواهید. می دانیم که این آرزوی شما است. می توانید از تمام آنچه در بالا توصیف شد به علاوه دیگر امکاناتی که در ملا عام قابل توصیف نیستند، در یک پیشنهاد ویژه برای مدت محدود، با قیمت مترمربعی تنها 49.999 میلیون تومان (پرداخت به صورت نقدی) برخوردار شوید. این فرصت تنها یک بار در زندگی شما پیش می آید، اجازه ندهید از دستتان برود چرا که پشیمانی بعد از آن بسیار عذاب آور خواهد بود. می دانیم که می خواهید به ما بپیوندید. می دانیم که غبطه همه تهرانی ها را می خواهید. می دانیم که این آرزوی شماست. شک نکنید. تلفن را همین حالا بردارید، همین حالا، قبل از این که دیر شود.

 

 (متن نظری)

ما در زمان وسیله محور زندگی می کنیم…به ضرباهنگ جایگزینی بدون توقف آن ها. (جامعه مصرفی / ژان بودریار)

خانه ای که تمام تهران راجع به آن حرف می زنند” مزاحی است با سبک زندگی تجملی بخشی از طبقه ثروتمند تهران و توصیفی است اغراق آمیز از سبک معماری که آن ها برای بیان فضایی تکبر و موقعیت استثنایی خود پنداشته اشان انتخاب می کنند. این پروژه دغدغه این را دارد که چگونه تیپولوژی آسمان خراش به عنوان ساز و کاری در خدمت تمایز این گروه اجتماعی و تبعیض فضایی در می آید.

پوستر شامل یک متن تبلیغی تمسخر آمیز برای یک ساختمان مسکونی بلند مرتبه در تهران است، یک سکونتگاه اختصاصی و بسته gated community)) به نام قله المپوس. نام ساختمان از یک قله یونانی گرفته شده است، که بر اساس افسانه ها محل سکونت خدای عیش و نوش و لذت و غیرعقلانیت دیونیسوس، و خدای عقلانیت و استدلال آپولو بوده است. نام برج مظهر گفتگوی بین این دو است و این که چگونه “تکنولوژی عقلانی به خدمت امر غیرعقلانی در می آید”  (نیویورک هذیان گو / رم کولهاس). این امر به خوبی در آسمان خراش، که دستاوردی کاملا آپولونی است ولی به خدمت امر دیونیسوسی در می آید، مشهود است. متن تبلیغی تمسخر آمیز گروهی از افراد طبقه ثروتمند تهران را هدف قرار می دهد که نمونه آن ها را می توان در صفحه اینستاگرام “بچه پولدارهای تهران” (Rich Kids of Tehran) مشاهده کرد. این افراد که به نظر همیشه آماده ژست گرفتن برای عکس هستند و دغدغه به رخ کشیدن سبک زندگی و ثروت خود را دارند، بهترین مشتری های قله المپوس هستند. خودنمایی افراطی این افراد، و نحوه ی تعمدی جدا کردن خودشان از دیگر طبقات، نشانگر “زوالی است که در آن بودن به داشتن، و داشتن به ظاهر شدنِ صرف تبدیل می گردد”. (جامعه نمایش / گی دُبور)

کلاژ ارائه شده در پوستر از ساختمان های مشهور و مهم در طول تاریخ معماری تشکیل شده است. در تهران معمولا سکونتگاه های قشر مرفه ماهیتی پست مدرن دارند، و از سبکی مشابه این کلاژ استفاده می کند. زبان معماری آن ها بازگشت هایی به المان های تاریخی دارد، بدون اینکه به خصایص اولیه آن ها (مانند تقارن، یکپارچگی، خلوص) توجهی داشته باشد. در عوض به سطحی ترین شکل ممکن از آن ها کمتر به منظور ویژگی های زیبایی شناسانه اشان و بیشتر به خاطر دلالت آن ها به قدرت، ثروت و تمایز سو استفاده می کند. در چنین ساختمانی، نظام های معماری کلاسیک (دوریک، یونیک و کورنتین)، المان هایی چون کتیبه ها، ردیف ستون ها، کرنیس ها، و عوامل تزئینی از معماری تمام دوره های تاریخی از عهد باستان گرفته تا آر نوو در کنار هم، موجودی حرامزاده و بی تفاوت به زمینه را به وجود می آورند. هم نشینی این عوامل غوطه ور در یادآوری های تاریخی و پارافرنالیا، در حالی که بازی پوچی با نقل قول های تاریخی انجام می دهند، در نهایت به یک چندصدایی معمارانه ختم می شود که رهبر ارکستر آن سرمایه است.

کلاژ ارائه شده با از شکل انداختن بناهای تاریخی، تلنبار کردن آن ها روی یکدیگر برای ایجاد یک آسمان خراش، بازی با قوائد تناسبات و مقیاس و شکستن ریتم ها، این وضع موجود در معماری تهران را به سخره می گیرد، و به شکلی مفهومی و انتزاعی، نقطه ی اوجی برای این تیپولوژی برج مسکونی تصور می کند.

“خانه ای که تمام تهران راجع به آن حرف می زنند” به این شعار معتقد است که “form follows fiction” (برنار چومی)، و معماری را به عنوان چیزی می بیند که هیچ وقت کاملا در مورد فرم نیست، بلکه به سمبلیسم ارتباطات و عوامل تخیلی در آن ها نزدیک تر است. نما برای خود داستانی جداگانه از ساختمان دارد. فرم های کلاسیک به دلیل ارزش فرمال و تاریخی آن ها به کار نمی روند، بلکه به عنوان روشی برای بیان جایگاه اجتماعی با فرم معماری استفاده می گردند. این نما صادقانه ترین نمای ممکن است، پیام آن به روشنی بیان می شود. نما محتوای روانشناسانه ساختمان و چیزی که بیانگر آن است را پنهان نمی کند، بلکه آن را تجلیل می نماید.

آسمان خراش ها ماهتیا نظام هایی هستند که تبعیض قائل می شوند. هر چقدر مرتفع تر ساخته شوند، با خیزی بلندتر، خود را بیشتر از دور و بر اشان جدا می کنند (نیویورک هذیان گو / رم کولهاس). یک آسمان خراش در واقع یک برش حاد در بافت همگن محیط احاطه کننده آن است، و برای خود جهانی کامل و مستقل است (نیویورک هذیان گو / رم کولهاس). آسمان خراش با مرزی فرضی از شهر جدا است، در مورد قله المپوس این جدا شدن و در نتیجه تبعیض فضایی با انتخاب انجام شده در نمای آن و معنایی که این انتخاب در بر دارد، تشدید می شود.

حتی ساختمانی به بزرگی و عظمت قله المپوس نیز موقتی است، به زودی از رده خارج شده و فراموش می گردد، چون طولی نمی کشد که یک معماری بزرگ تر و با عظمت تر پدیدار می گردد و در این فضای جهنمی شهر، یک قدم به عدن از جنس فلز و بتن که قلعه سرمایه و قدرت است، نزدیک تر می شود. و حتی این معماری جدید هم دوباره از رده خارج خواهد شد، چون که ما فقط یک چیز می خواهیم: we want M.O.R.