[ مینیاتور: معراج حضرت محمد(ص) ]

سلام!


ما چه کسانی هستیم؟


ما هنرِ معماری(Honare Memari) هستیم. خانواده‌ای کوچک با مهارت‌های چندگانه، که بیشترین انرژی خود را صرف نقد و نظریه‌پردازی در حوزه‌ی معماری معاصر ایران می‌کنیم. کار هر روز ما رصد معماری ایران و تطبیق اوضاع کنونی با ایدئال جهانی است. ما می‌کوشیم حفره‌ها را خودمان، شناسایی، برنامه‌ریزی و رفع کنیم. ما از خدمت به ایران، ایرانیان، فرهنگ ایرانی، هنر ایرانی، معماری ایرانی و نهایتاً زندگی ایرانی لذت می‌بریم.


جایگاه ما در سپهر رسانه‌ای ایران کجاست؟


ما برای اهداف خود از جاده‌ی فرهنگ عبور می‌کنیم. ما از رسانه‌های معماری ایران هستیم و در این جاده با افراد و نام‌های زیادی برخورد کرده‌ایم. ما اعتراف می‌کنیم از همه‌ی این رهگذران چیزهای جدید یاد گرفته‌ایم و خوشبختانه با بعضی از ایشان نیز دوست شدیم. ما خود را یک «فرا رسانه: HyperMedia» خوانده‌ایم. این مفهوم را ما ابداع کردیم. این مفهوم حاصل مطالعات و تحقیقات بالادستی ما (در سطح دکتری و پست دکتری) است و چندان به مطالعات روزانه‌ی ما مربوط نیست. این مفهوم به ما جهت می‌دهد و رفتار و کردار ما را چارچوب می‌بخشد. خوشبختانه این مفهوم خیلی زود توسط طبقات پایین دست حوزه‌ی کاری ما مورد استفاده قرار گرفت. متأسفانه اغلب این مفهوم را برای توسعه‌ی سازمانی خود یا انجام اقدامات جبرانی و اضافه بر سازمان استفاده می‌کنند که مسلماً اشتباه است کما اینکه بچه‌های هیچ مدرسه‌ای نیز با شرکت در کلاس‌های فوق برنامه، دانش‌آموزان بهتری نشده‌اند!


دستاوردهای ما چه بوده است؟


ما تاکنون به همکاری دوستان و کوشش بی‌وقفه، بنیانگذار چندین تئوری جریان‌ساز در معماری ایران بوده‌ایم که محصول کاربردی آنها برای شما به شرح زیر است:


لوگوی هنر معماری چه مفاهیمی دارد؟


لوگوی هنر معماری به لحاظ شکلی از حروف نخست بیان انگلیسی عبارت «هنر معماری» یعنی «Art Of Architecture» الهام گرفته است. این بخش از لوگو به ماهیت بین‌المللی ما اشاره دارد.

این کوشش و همگامی بین‌المللی جدا از زمینه‌ زندگی و اعتقادی ما نیست. بنابراین این نوشتار(AOA) به خط کهن‌ترین تمدن مشرق زمین(و حتی جهان)، یعنی تمدن جیرفت نوشته شده است.

رنگ قرمز انتخاب شده برای این نشان نمادی است از جوانی و انرژی روزانه‌ی تولید شده در سازمان ما که میوه‌ای است از آموزه‌های ملی و مذهبی فرهنگ کشور ما. همچنین رنگ خاکستری نوشته شده برای عبارت فرارسانه(HyperMedia) در زیر این نشان را به دلیل زیبایی‌شناختی و خنثی بودن و طرفداری از نظریه‌ی حق آزادی بیان انتخاب کرده‌ایم. ما اعتقاد داریم صلح‌طلبی و اعتقاد به اصول ملی و مذهبی در عین رعایت آزادی بیان، راه واقعی تولید و نشر علم می‌باشد و اینها اهدافی جدا از ماهیت شکل‌گیری ما نبوده است.

logo-aoa-mother

لوگوی هنر معماری

48_big

لوح کشف شده از جیرفت منقوش به خط مردم جیرفت باستان، لوگوی ما ملهم از این خط باستانی – نخستین خط جهان – می‌باشد و نمادی از اهمیت نوشتار و گفتگو نزد ما دارد.